Hudební divadlo Karlín a projekt STOP ŠIKANĚ

Šikana je celospolečenský problém A o to horší, že je často špatně identifikovatelný a máme sklony jej přehlížet a bagatelizovat. Šikana rozhodně není normální a je důležité proti ní bojovat. Ideálně na té nejnižší, a přitom nejdůležitější úrovni, u dětí. Statistiky a průzkumy hovoří jasně, šikanu, tedy jakékoliv chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí, zažilo každé třetí až páté dítě v České republice. Více než 40 % škol řeší problém šikany, přitom více než 90 % pedagogů si s ní neví rady.

Cílem dlouhodobého projektu Stop šikaně!, zaměřeného na boj s šikanou, je informovat a odborně pomoci. Nejúčinnějšími pilíři v aktivním boji proti šikaně jsou například vzdělání, umění a sport. Každý má tak možnost se šikaně vymanit a rozvíjet smysluplně svůj talent. Projekt má za cíl vtáhnout do spolupráce vedle globálních a národních firem i zákonodárce, lékaře, policii a také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Hudební divadlo Karlín se letos rozhodlo podpořit právě vznikající Nadační fond Stop šikaně!, jehož hlavní tváří se stává mj. Václav NOID Bárta (sám šikanu zažil), který je zároveň jedním ze zakládajících členů fondu. Tato spolupráce / podpora se nabízí i proto, že jak Stop šikaně!, tak i muzikálová revue Jak se dělá muzikál v nové edici HDK Junior, v níž Václav NOID Bárta studuje jednu z hlavních rolí, mají společnou cílovou skupinu – školní a středoškolskou mládež.

Dále do projektu vstupují kolegové nově připravovaného divadelního kusu, ale i další osobnosti českého kulturního a sportovního života, a tak může být představen již podruhé počin, který pomůže nadačnímu fondu získat finanční prostředky. Ty budou získány dražbou originálních židlí na Aukro.cz. Včera vytvořili / výtvarně ztvárnili a pomalovali židle Jiří Prskavec, Marián Vojtko, Klára Kulhánková, Michal Koštýř a Dominik Hašek. Své židle již pomalovali Václav NOID Bárta, Iva Pazderková, Markéta Procházková, Ines Ben Ahmed, Dominika Býmová (mj. seriál MOST!), Martin Písařík, Antonín Procházka a Lucie Bílá. Dále se ke společnému projektu připojili a vytvořili svá díla mj. Ondřej Gregor Brzobohatý, Vladimír Šmicer, Anna Fialová, Denny Ratajský či Vojtěch Dyk. „Svou“ židli vytvořil i spoluzakladatel Nadačního fondu Stop šikaně! Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, rektor Univerzity Karlovy.

Nedílnou součástí dražených originálních židlí bude i vybrané luxusní víno Vinařství Vajbar, ke každé jedné židli vznikne i originální etiketa láhve, vycházející z designu židle a s podpisem autora židle. V následujících měsících pak bude Vinařství Vajbar v e-shopu a ve vybraných vinotékách a prodejnách vín nabízet vína s reprodukcí původních originálních etiket, výtěžek z tohoto prodeje bude ve prospěch Stop šikaně!

Židle pro vznikající umělecká díla určená k dražbě věnovala za firmu TRUSTAV s.r.o. paní Jana Nováková.

Barvy, štětce a další věnovala společnost MEFFERT ČR spol. s r.o., jmenovité díky panu Ondřeji Svačinovi.

Partnerem dražby je AUKRO s.r.o.

Zakladateli a hlavními organizátory a podporovateli nadačního fondu Stop šikaně! jsou COT media, Hudební divadlo Karlín (s edicí HDK Junior) a Univerzita Karlova.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...