Hudební festival Český Krumlov začíná už za měsíc

Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. těšit? Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.

Již za měsíc začne 31. ročník Festivalu Krumlov. 15. 7. ho zahájí výjimečný koncert s názvem Voda a oheň, který návštěvníkům připraví vskutku královskou podívanou. Po 27 letech přinese hudbu do romantické scenérie zámeckého jezírka. Neopakovatelný zážitek i náročnou produkční výzvu slibuje usazení Jihočeské filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného doprostřed jezírka – na malebný, ale nepřístupný ostrov. Nad vodní hladinou, podobně jako při premiéře na řece Temži pro anglického krále Jiřího I., se ponese Vodní hudba a Hudba k ohňostroji G. F. Händela.

O druhém festivalovém večeru 16. 7. nazvaném Noc romantismu bude Pivovarskou zahradou znít nejslavnějšího klavírního koncert všech dob. Mladý slovensko-australský virtuos Ryan M. Bradshaw, 15letý vítěz Concertina Praga a mnoha dalších mezinárodních soutěží, zahraje Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll. Fenomenálního pianistu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením nově nastupujícího šéfdirigenta Petra Popelky.

Další festivalový víkend bude patřit opeře A. Vivaldiho o antickém vojevůdci Farnacem, která na dva večery oživí jeden ze unikátů Českého Krumlova – nejstarší a nejzachovalejší barokní divadlo na světě. Výjimečné prostředí, opulentní kostýmy, taneční vystoupení a velké emoce s dobrým koncem zaujmou nejen milovníky opery.

Životní jubileum oslaví festivalovým koncertem český virtuos Václav Hudeček. Přizval si k němu nastupující generaci mladých talentovaných muzikantů ze 4 zemí – vítěze mezinárodní hudební soutěže Virtuosos V4+. Z českých zástupců vystoupí houslista Daniel Matejča a v triu s V. Hudečkem také housloví bratři Eduard a Richard Kollertovi.

Pivovarskou zahradu zaplní 30. 7. filmová hudba Johna Williamse – hollywoodské legendy, držitele neuvěřitelných 5 Oscarů a desítek nominací. Kdo by neznal kultovní melodie z filmů Harry Potter, Star Wars nebo Indiana Jones, husí kůži nahánějící soundtrack k filmu Čelisti nebo dojemné houslové sólo z Schindlerova seznamu. Celý večer dokreslí vizuální projekce slavných scén z těchto filmů.

6. 8. festival slavnostně završí Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho či G. Pucciniho. Dojemné i rozverné árie nechají vyniknout talentu vynikajících českých a slovenských pěvců, jejichž renomé už dávno přesáhlo hranice našich zemí: Jany Šrejmy Kačírkové, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia zakončí poslední galavečer i celý třítýdenní festival nejslavnější duet prince a Rusalky z opery Antonína Dvořáka.

Po celou dobu festivalu bude pro všechny návštěvníky, turisty i občany Českého Krumlova, kteří festival každoročně velkoryse hostí, připravena Festivalová zóna. Ta nabídne všech příchozím pestrý program zdarma: multižánrové koncerty, výtvarné workshopy a malování s malířem, cvičení s živou hudbou, letní kina, výstavu obrazů a po celou dobu pohodlné zázemí pro odpočinek a lenošení v Klášterní zahradě.

Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům a Festivalové zóně naleznete na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde je také možné zakoupit vstupenky.

PROGRAM 2022

15. 7.    Voda a oheň
16. 7.     Noc romantismu
17. 7.     Hudební piknik s Epoque Quartet
20. 7.     Večer serenád
21. 7.      A. Vivaldi – Opera Farnace
22. 7.      A. Vivaldi – Opera Farnace
24. 7.      Jistebnický kancionál
27. 7.      Duše kytary
28. 7.      Kalabis Quintet
29. 7.     Václav Hudeček a mladí talenti
30. 7.      Filmový večer – John Williams
31. 7.      Varhanní matiné
3. 8.        Dvořákovo trio
4. 8.        Zemlinského kvarteto
5. 8.        Barokní večer
6. 8.       Operní galavečer

Více informací o festivalu, jeho dramaturgii i umělcích poskytne: Marie Rydlová, PR Managerka – marie@festivalkrumlov.cz.

You may also like...