Interaktivní Božská komedie malířky Radky Bodzewicz zůstává v Bold gallery do 18. července

Nová BOLD Gallery, která dotváří obraz pražských Holešovic jako nejvýznamnějšího pražského art districtu současnosti, prodlužuje výstavu experimentální malířky Radky Bodzewicz. Její doposud největší autorskou výstavou s názvem Božská komedie tak budou moci návštěvníci vidět až do 18. července. Ke skvěle zvládnutým tradičnějším výtvarným technikám přidala nyní mladá umělkyně do výstavy prvky virtuální reality, umožňující divákům rozšířit zážitek z uměleckého díla do další dimenze pomocí aplikace Artvive.

V klasické malbě na podložce se nikdy nestane, že se barva dostane někam jinam než na tu plochu, se kterou počítáte. Ve virtuální realitě je možné malovat do dalších rozměrů.“ vysvětluje techniku Radka Bodzewicz a dodává: „Vzhledem k tomu neomezení a také zcela odlišnému principu musím ale počítat úplně s jiným kanálem, ze kterého vychází inspirace. Neovlivňuje mě okolí, světlo, barva.“ Většinu obrazů na výstavě tedy divák dokáže za pomocí svého mobilního telefonu či tabletu rozpohybovat a nalézt v nich úplně nový rozměr.  

Výstava motivovaná Danteho Božskou komedií, provádí diváky tématy, kterými se lidstvo zabývá už od nepaměti. Cestu skrze tři základní etapy posmrtného bytí – Peklo, Očistec a Ráj, chápe ale absolventka pražské akademie jako emotivní nebo psychický stav a vztahuje ji k dnešní každodennosti. Autorka dokáže silná témata historie i současnosti uchopit mnohovrstevnatě, srozumitelně a geniálně je začlenit do fyzického výtvarného díla pomocí prvků virtuální reality.

Jak aplikace Artivive funguje zjistíte ve video pozvánce na https://bit.ly/2yBsqMc. Projekt doprovází interaktivní katalog s textem kurátora výstavy Radka Wohlmutha.

Výstavu zahajující činnost Bold Gallery na adrese U Měšťanského pivovaru 6a v Praze 7 je možné navštívit do 18. července. Více informací na www.boldgallery.art www.facebook.com/boldgalleryprague/. Aplikaci Artivive lze bezplatně stáhnout na www.artivive.com.

Radka Bodzewicz se narodila roku 1991 v Šumperku. Před třemi lety absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Kokolii. Během roku 2016 studovala na Robert Gordon University-Gray’s School of Art ve skotském Aberdeenu a obdržela grant The Elizabeth Greenshields Foundation. V roce 2018 se stala finalistkou berlínské ceny Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Award. Vystavuje od roku 2014. Mezi důležité projekty, kterých se účastnila, patří například výstava Přirozený svět / Natural World (Prague House, Brusel) nebo Negativní realismus / Negative Realism (České centrum, Berlín).

Bold Gallery, ležící na pomyslné spojnici mezi Trafo Gallery a DOXem, dotváří obraz pražských Holešovic jako nejvýznamnějšího pražského art districtu současnosti. „Pro připravované výstavní projekty máme k dispozici větší prostory v působivém industriálním stylu a několik měsíců jsme intenzivně pracovali na kvalitním a přitažlivém výstavním plánu i nadstandardní online prezentaci galerie,“ popisuje galerista Oldřich Hejtmánek a dodává: „Nová aktivita ovšem samozřejmě neznamená definitivní rozloučení s Arcimboldem, které bude nadále zaměřené na staré mistry, asiatika a aukce.“      

You may also like...