Jak u psů předcházet nepříjemným žaludečním problémům

Zažívací problémy jsou častým zdravotním psím neduhem. Zvracení, průjem, apatičnost, či nechuť k jídlu. Ve většině případů se jedná o podráždění z důvodů toho, že pejsek někde něco sežral.  Může se ale také jednat i o závažnější problém, jako je zánět žaludku či tlustého střeva a v neposlední řadě i obávanou torzi žaludku.

Varovné signály, že pejska tíží zažívání?

Podrážděný žaludek, pálení žáhy, zánět žaludku či tlustého střeva se u psa nejčastěji projeví těmito příznaky: Zvracení, průjem či nechutenství. Dalšími varovnými signály může být i nadměrné slinění. To značí že se pes necítí dobře. Přidat se může i nezvyklá úzkost a neklid.

Podráždění žaludku u psa může vyvolat několik různých příčin:

Nevhodně zvolené krmivo

U psů mohou žaludeční potíže způsobit přejídání (neúměrné množství žrádla), velký počet pamlsků, krmení kořeněným „lidským jídlem“. Psi sami nerozpoznají, co je pro jejich žaludek vhodné, takže vždy je to na lidech, jak své zvíře hlídají. Důležité je zjistit potřebu psa, poradit se svým veterinářem a zvolit vhodné krmivo. Pes s citlivým zažíváním, vysokou aktivitou či zvíře senior budou potřebovat jiné krmivo, recepturu či velikost porce,“ říká odborník na výživu psů Jiří ŠvihálekYoggies.cz a dodává: „Zažívací problémy může mít pes i při přechodu z jedné značky krmiva na druhou. Každá změna proto vyžaduje čas. Pokud se rozhodnete změnit krmivo, tak na novou stravu přecházejte postupně, snížíte tak pravděpodobnost vzniku zažívacích problémů.“

Problémy s trávením či jiné příznaky podrážděného žaludku u psa mohou být indikátorem vážnějších problémů jako je torze žaludku či otrava jídlem. Všimnete-li si u některých příznaků podrážděného žaludku, které nemizí či se naopak zhoršují, je dobré neponechávat nic náhodě a co nejdříve vyhledat odbornou veterinární pomoc. Především u starších psů a psů velkých plemen by se mělo hlídat riziko vzniku torze žaludku, které může mít fatální následky. Její příznaky jsou: náhle nafouklé a tvrdé břicho, které je citlivé na dotek. K tomu se může přidat i snaha zvířete o zvracení (často neúspěšná), které je doprovázené zrychleným dýcháním či zvýšeným sliněním. Pejsek je také často v nezvyklých polohách v sedě či v leže. V těchto případech vždy urychleně kontaktujte veterináře či zvířecí záchranou službu.

Pozor na bakteriální infekce a potravinové alergie

Nákaza bakteriemi nebo viry může způsobit zánět žaludku a střev, což přináší psovi nepříjemné pocity. Mezi nejčastější bakteriální onemocnění vyvolávající podráždění žaludku u psa patří např.: borelióza nebo salmonelóza. Borelióza se na psa nejčastěji přenáší klíšťaty a salmonelózou se zvíře může nakazit konzumací nekvalitního syrového masa, vajec nebo kontaminovaného jídla. Zrádné také mohou být potravinové intolerance a alergie na určité složky potravy. Pokud si všimnete, že pes má po určitém jídle trávicí problémy, stojí za úvahu změnit jeho potravu a vyhledat veterinární radu.

Polknutí cizího tělesa

Psi jsou zvědaví tvorové a orální poznávání světa je pro ně dominujícím smyslovým prvkem. Snubní prstýnky i Rolexky po dědovi jsou oblíbenými předměty ke zkoumání. Všimnete-li si, že je váš kufřík s cennostmi neobvykle lehký a váš chlupáč má náhlé problémy s trávením, je lepší mu co nejdříve pomoci a vyhledat odbornou pomoc.

Hladovka pomůže

První pomocí u psa s žaludečními problémy je vysazení jídla. „Pokud si všimnete, že pejskovi není dobře s trávením, tak prvním krokem by měla být hladovka, jež může ulevit podrážděnému žaludku. Při průjmu a zvracení ztrácí pes velké množství tekutin a minerálů, proto je důležité mu dopřát dostatek čerstvé vody. Nebojte se také přidat do misky heřmánkový čaj (neslazený). Psům, které častěji trápí žaludeční potíže dávejte speciální granule pro lepší zažívání a do jídla se určitě vyplatí podávat psí probiotika,“ dodává Jiří Švihálek.

You may also like...