Jarní Velký knižní čtvrtek tentokrát formou online streamu na Facebooku

Velký knižní čtvrtek v důsledku nařízení vlády a příkazu ministra kultury o uzavření Uměleckoprůmyslového musea v Praze, kde mělo proběhnout setkání autorů se čtenáři, mění formu tohoto pořadu.

Nejprve k možnému pořízení knih, všechny tituly budou do knihkupectví zavezeny, a jen co knihkupci znovu své kamenné obchody otevřou, budete je mít všechny k dispozici. Prozatím můžete objednávat např. na e-shopu www.kosmas.cz  knihy i vybranné e-knihy v předprodeji. Abychom vám mohli nabídnout zážitek v domácím prostředí, pořad s autory, kterého se účastní Bianca Bellová, Irena Dousková, Petr Stančík, Ondřej Hübl, Ondřej Štindl, Radek Kedroň, Pavla Jonssonová, Petr a Petra Třešňákovi, Martin Řezníček a překladatel Joseph F. Vedlich, moderovaný Petrem Vizinou, bude možné sledovat jako živý online stream ve čtvrtek 19. 3. od 17 hodin na sociálních sítích (FB @velkyctvrtek)“ informuje pořadatel akce, Ctirad Fuchs.

Více o autorech:

Bianca Bellová, Irena Dousková, Petr Stančík, Ondřej Hübl patří k nejlepším autorům z nakladatelství Host a Druhé město. Spolu s dalšími kolegy napsali texty na motivy z „černé kroniky“ do obsáhlé povídkové antologie s názvem Krvavý Bronx. Vraždy, krádeže, otrava lékárenským jedem, bizarní záměny či sňatkové podvody… vše se točí kolem brněnské čtvrti známé jako Bronx.

Ondřej Štindl je filmový a hudební kritik, literát, scenárista a DJ. Studoval na Pedagogické fakultě UK, po listopadu 1989 patřil k zakladatelům Radia 1, kde dodnes pravidelně vysílá. Coby kritik debutoval v Revolver Revue, působil v Lidových novinách, české sekci BBC či časopise Týden. Nyní je komentátorem serveru Echo24 a Týdeníku Echo. Dvakrát získal Českého lva za scénář, je čerstvým držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky. V roce 2012 vydal svůj debut Mondschein, pozornost si získal i jeho druhý román K hranici. Hrdinou Štindlova nejnovějšího počinu Až se ti zatočí hlava je fiktivní novinář – komentátor Jan „Johan“ Souček.

Martin Řezníček, moderátor hlavních zpravodajských relací České televize, pět let působil coby zahraniční zpravodaj ČT v USA – své zkušenosti a zážitky sepsal v knize Rozpojené státy, v níž přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Za svou dvacetiletou kariéru referoval z desítek zemí Evropy, Afriky i Asie. Jako redaktor a moderátor pracoval v české redakci BBC World Service v Praze a Londýně. Po 11. září 2001 přinášel pro BBC zpravodajství z pákistánsko-afghánské hranice. Vystudoval masovou komunikaci se zaměřením na mezinárodní studia na FSV UK.

Radek Kedroň je šéfredaktorem zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, který založil. Specializuje se na bezpečnostní problematiku. Odtajnil například jména agentů StB pracujících v Hradní stráži Václava Havla, zmapoval tuneláž státního Fondu dětí a mládeže, publikoval texty o dodávce českých zbraní do Afriky. V letech 2012–2016 vedl zpravodajský server Lidovky.cz, kde se mimo jiné věnoval kauze exposlance David Ratha. O zákulisí vyšetřování toho případu napsal knihu Operace Rath. V novince Sněžím! se zaměřil na rozkrytí machinací a korupce v českém zdravotnictví.

Pavla Jonssonová patří k legendám české nové vlny a alternativy, v současné době hraje na basu v Malých zubech. Vystudovala překladatelství a antropologii na Karlově univerzitě, mezi její publikace patří monografie Women, Music, Creativity: from Hildegard to Cosey Fanni Tutti v angličtině, Devět z české hudební alternativy osmdesátých let v češtině a četné články, rozhovory, poezie a překlady. V knize rozhovorů Růžové vrány rozmlouvala s Monikou Načevou, Ivou Bittovou, Lenkou Dusilovou, Radůzou, Dagmar Andrtovou a dalšími významnými členkami naší alternativní hudební scény.

Petr Třešňák je novinář, dlouhodobě pracuje pro týdeník Respekt, věnuje se zejména sociálním a zdravotním tématům. Za své texty byl oceněn mimo jiné Cenou Ferdinanda Peroutky a celoevropskou cenou EU Health Prize for Journalists. Petra Třešňáková je psychoterapeutka a lektorka krizové intervence. Společně založili a vedou spolek Naděje pro děti úplňku, který usiluje o zlepšení sociální podpory rodin dětí s autismem. Manželé Třešňákovi ve své knize Zvuky probouzení vyprávějí příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování.

Informace o Velkém knižním čtvrtku a jednotlivých titulech z exkluzivní kolekce najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz

You may also like...