Jiří Dědeček oslaví své 70. narozeniny koncertem s přáteli v pražské Malostranské besedě

Koncertem s přáteli v pražské Malostranské besedě oslaví své sedmdesáté narozeniny písničkář, spisovatel, básník a překladatel Jiří Dědeček. Současně zde své životní výročí oslaví i jeho žena, prozaička, scenáristka a pedagožka Tereza Brdečková a kulaté desáté jubileum čeká i jejich společné nakladatelství Limonádový Joe. Živé vystoupení nazvané Jiří Dědeček 70 spojené s touto trojoslavou, na kterém vystoupí například i Dědečkův dlouholetý kolega písničkář Jan Burian a další hosté, se uskuteční v Malostranské besedě v úterý 28. února ve 20 hodin. Vstupenky na koncert jsou právě v předprodeji na webu klubu.

Český písničkář, básník, prozaik, textař a překladatel Jiří Dědeček se narodil 13. února v Karlových Varech. Absolvoval obor knihovnictví na FFUK a scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. Pracoval jako tlumočník z francouzštiny, v letech 1973 až 1985 tvořil a vystupoval ve dvojici s Janem Burianem. Od roku 2006 byl šestnáct let předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu, externě vyučuje tvůrčí psaní na Literární akademii při VŠKK. Je spolumajitelem vydavatelství Limonádový Joe, kde vydává své knížky. Aktuálně zde vyšla jeho v pořadí šestá a poslední kniha veršů pro děti i rodiče s názvem Pozval Tatar tatarku doplněná ilustracemi Anety Žabkové, nyní se Dědeček plánuje zaměřit na dětskou prózu.

Na svém kontě má Jiří Dědeček celkem patnáct autorských knih básní, deset knih dětské prózy a poezie, deset překladů z francouzštiny a angličtiny a stovky písňových textů, z nichž vyšel předloni výběr pod názvem Do smrti nejdelší. Patří k legendám mezi tuzemskými písničkáři, jeho zatím poslední deskou je Nebudu bydlet v Québecu s trefně satirickými texty. Za své dílo obdržel několik prestižních ocenění, například Zlatou stuhu České sekce IBBY za „originální pojetí principů nonsensové poezie,“ cenu Obce překladatelů, Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství, cenu Crane Summit World Congress of Poets či Medaili Karla Hynka Máchy. 

Nakladatelství Limonádový Joe založil Jiří Dědeček před deseti lety se svou ženou, prozaičkou, scenáristkou a pedagožkou Terezou Brdečkovou narozenou 10. února 1957 v Praze. Vydávají zde knižní dílo z pozůstalosti Jiřího Brdečky, svou vlastní tvorbu a překladovou filmovou literaturu. Loni sklidilo nakladatelství úspěchy s knihou Terezy Brdečkové  O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha. V edici Joezie zde vycházejí každý kalendářní rok dvě básnické sbírky. Aktuální je Terezin čerstvě vydaný básnický debut Zlatí kohouti, který tvoří dvacet pět křehkých básní na témata existenciální, milostná i rodinná, života i smrti. Svou knihu autorka doplnila vlastními stylizovanými fotografiemi z míst, která pravidelně navštěvuje, kromě Prahy a českého venkova zde čtenář najde snímky z Berlína, Paříže či Chorvatska. V letošním roce se Brdečková chystá řadu Joezie obohatit o své překlady básní mladého ukrajinského autora Vasyla Malyšky.

Vstupenky na koncert Jiří Dědeček 70 lze zakoupit v předprodeji na webových stránkách Malostranské besedy a v síti Ticketstream za 250 korun, na místě bude vstupné stát 300 korun. Více na www.malostranska-beseda.cz.

 

You may also like...