Již za měsíc ochutnáme Svatomartinská vína. Slunečný srpen slibuje výborný ročník

Už za měsíc, tedy od pátku 11.11., se začnou po celé zemi otevírat první láhve svěžích a aromatických Svatomartinských vín. Díky teplému a slunečnému srpnu, tedy nejdůležitějšímu měsíci pro dozrávání hroznů raných odrůd, lze očekávat výborný ročník. Po celé republice také odstartují svatomartinské slavnosti a restaurace budou nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani různé úpravy hus a jiné gastronomické speciality. 

Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pátek. Jde tak o ideální den, který dává možnost strávit příjemně závěr pracovního týdne, a navíc rovnou pokračovat v oslavách i o víkendu. 

„Letošní ročník slibuje opravdu zajímavá vína. Jaká přesně budou a kolik jich bude, zjistíme až po hodnocení, ale už teď se dá očekávat, že vzhledem k příznivému průběhu sezóny budou lehčí s nižším obsahem alkoholu. Červená budou díky teplému srpnu měkká, sametová, velmi příjemně pitelná. Bílá a růžová vína pak budou mít jemnější kyselinku než v loňském roce a budou doplněna lehkou ovocností,“ přiblížil Svatomartinská vína ročníku 2022 Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, které bude hodnocení zajišťovat a dodává: „podle předběžných ohlasů vinařů a díky přejícímu průběhu sezóny předpokládáme, že by na trh mohlo zamířit kolem 2 300 000 Svatomartinských vín ročníku 2022. Na ohlašování rekordů je stále ještě velmi brzy, ale letos by to mohlo vyjít.“

Pouze vína, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení, budou mít možnost nosit známku Svatomartinská. Letošní ročník bude ve Valticích posouzen odbornými komisemi 21. října a 1. listopadu a první náznaky ukazují, že by díky dostatku slunečních dní v závěru léta letos měla být velmi kvalitní, tedy by jich hodnocením měla úspěšně projít naprostá většina. Tak jako každoročně se dá odhadovat nejvyšší zastoupení bílých vín, následovaných víny růžovými a červenými.

„Postupem let se ze Svatomartinského vína stalo mnohem víc než jen možnost ochutnat první vína nového ročníku. Dnes se jedná bez špetky přehánění doslova o společenskou událost, resp. začátek několikatýdenního radostného období ve společnosti moravských a českých vín před příchodem vánočního shonu.  Datum 11.11. dnes už každý zná, počítá s ním a je naladěn trávit čas se svými blízkými nebo i cizími lidmi na nespočtu akcí po celé zemi,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Svatomartinský košt a další akce

Všem akcím a oslavám dominuje Svatomartinský košt v Brně, který organizuje Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody, jako největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Tento košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Odrůdy Svatomartinských vín

  • bílé víno – Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
  • růžové víno – Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe
  • červené víno – Modrý Portugal a Svatovavřinecké

Značka Svatomartinské

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ji dále nabízí zdarma všem vinařům registrovaným v České republice a splňujícím všechna, zejména kvalitativní, kritéria. V letošním roce Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem již poosmnácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Více nejen o Svatomartinském víně na www.vinazmoravyvinazcech.cz.

You may also like...