Jižní Čechy víza zavádět nebudou

Zavedení vízové povinnosti pro vstup do jižních Čech je fáma. Tato spekulace se objevila v souvislosti s dalším neoficiálně diskutovaným tématem, totiž vyhlášením nezávislosti Jihočeského kraje.

Úvahy o vydávání víz po možné deklaraci samostatnosti kraje se opět objevily před zahájením letní turistické sezóny. Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) tuto “vízovou” domněnku odmítá, nicméně celou diskusi vůbec nepovažuje za překvapivou.

Spuštěním leteckého provozu na letišti v Plané se totiž naplnila další schopnost samostatné existence Jihočeského kraje, na jehož území se nyní nachází v podstatě již kompletně vykrytá strategická síť:  světový pivovar Budvar, desítky proslulých památek včetně míst Unesca, jaderná elektrárna Temelín, rostoucí dálnice, vlastní univerzita s pěti fakultami, divadlo i filharmonie, mimořádně zdravé životní prostředí a pitná voda v kojenecké kvalitě, plné talíře, nejmenší světelné znečištění a tudíž největší hvězdná obloha. U nás najdete nejhustší síť pěších a cyklo stezek či unikátní schopnost obyvatel natlačit párek do nerozříznutého rohlíku. Mimo naše území nás poznáte podle koule na autě a naši řidiči jsou tak skvělí, že většinou jezdí v kolonách jako první.


Máme sladkovodní moře i nejrozlehlejší lesy, hluboké jeskyně a zároveň nejvyšší rozhledny a mosty. Je tu naprosto špičková síť nemocničních zařízení, zdravé mléko i ostré tužky, moderní vlaky, ekologické zemědělství, lodní doprava i ráje vodáků a rybářů. Milujeme a ctíme vodu, vždyť tu máme pět set rybníků od našich praprapradědů. Všichni znají jihočeské Vánoce i léčivé účinky rašeliny a vzduchu (Třeboňsko a Šumava, ovšem významně vyšší hodnoty např. relaxinu, tzv. ‚hormonu zklidnění’, byly naměřeny na celém území kraje). Víte, že první evropský kosmonaut byl Jihočech a naše prvoligové hokejové a volejbalové týmy hrají nedaleko nalezišť drahých kamenů? Celkové podmínky pro život jsou zde prostě úžasné natolik, že turisté mnohdy odmítají odjet a zarputile trvají na tom, že tu zůstanou žít nastálo
“, uvádí ve svém vyjádření Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

„Jihočeši inklinují spíše k selskému než bruselskému rozumu, nicméně Jihočeský kraj udržuje až nadstandardní diplomatické vztahy s mnoha státy, nejen se sousedními Horními a Dolními Rakousy a Svobodným státem Bavorsko. Vízová povinnost by se tak samozřejmě vůbec nezaváděla. Nezajímá nás, s čím přijíždíte v pasu, ale v srdci“, uzavírá stanovisko Petr Soukup.

You may also like...