Kateřina Englichová a SOČR zahrají pod taktovkou Marka Šedivého

Na vlně hudby 20. století se ponese další živě vysílaný koncert SOČRu ze Studia 1. Úvodem vyslechnete Partitu pro smyčce od Bohuslava Martinů, v dalších dvou skladbách se výrazně uplatní harfa. Renomovaná interpretka Kateřina Englichová zahraje společně se členy orchestru, flétnistou Mariem Mesanym a klarinetistou Štěpánem Koutníkem, Introdukci a Allegro od Maurice Ravela a významný part přednese i v hudbě k baletu Orfeus Igora Stravinského. To vše v pondělí 26. dubna nejen v rozhlasovém éteru, tedy v přímém přenosu na stanici ČRo Vltava, resp. v záznamu stanice ČRo D dur, ale také obrazově, ve videopřenosu na facebookovém profilu SOČRu. 

Úvod večera je zadán pro hráče na smyčcové nástroje. V jejich podání vyslechneme Partitu Bohuslava Martinů, zkomponovanou roku 1931 v Paříži, skladbu ve výrazu úsečnou, místy snad i drsnou, zároveň jiskřivou a radostnou.

Poté už hudební sestavu obohatí harfistka Kateřina Englichová. Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce od Maurice Ravela je kompozice rafinovaná, poetická i dramatická, zrozená během osmi dní a tří bezesných nocí. Skladatel ji napsal na objednávku společnosti Érard, výrobce nové pedálové harfy, která tak reagovala na existenci nové chromatické harfy konkurenční společnosti Pleyel (ta pro změnu angažovala další velkou osobnost tehdejšího hudebního světa, Clauda Debussyho). Sóla na dechové nástroje přednesou členové orchestru, flétnista Mario Mesany a klarinetista Štěpán Koutník.

Ve finále večera se harfa Kateřiny Englichové stane pomyslným hlasem bájného Orfea. Vyslechneme hudbu ze stejnojmenného neoklasického baletu Igora Stravinského, který vznikl ve spolupráci s proslulým choreografem Georgem Balanchinem a významně přispěl ke zrodu neméně slavného New York City Ballet.

Večer pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Marka Šedivého začíná ve 20 hodin.

Marek Šedivý, foto Milan Polóny

Program:

Bohuslav Martinů: Partita pro smyčce
Maurice Ravel: Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce
Igor Stravinskij: Orfeus 

Marek Šedivý – dirigent
Kateřina Englichová – harfa
Mario Mesany – flétna
Štěpán Koutník – klarinet 

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 26. dubna 2021 ve 20.00 hodin, přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Živý videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz. Záznam nabídne ČRo D-dur.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...