KČT chystá oslavu 100. výročí otevření turistické chaty Prachov v Českém ráji

Klub českých turistů pořádá v sobotu 18. května u příležitosti 100. výročí otevření turistické chaty Prachov turistický pochod. Pochod vede po libovolných pěších i cyklistických trasách. Slavnostní připomenutí 100. výročí chaty proběhne v sobotu v 11 hodin. Od pátku 17. května do neděle 19. května bude připraven program pro děti a dospělé. Pro zájemce jsou připravené komentované prohlídky Prachovských skal s horolezci, vystoupení mažoretů, spanilá jízda historických kol nebo výstava historických vozidel, proběhne slavnostní naražení výročního Lomnického piva a večer bude patřit swingu. 

Turistická chata Prachov stojí přímo u vstupu do Prachovských skal v lesích Českého ráje a vznikla na místě bývalé dřevěné lesní restaurace Ve sklípku postavené v roce 1886. Roubená turistická chata Prachov otevřená v roce 1924 byla postavena podle plánů architektů Machoně a Vlčka. Architekt Ladislav Machoň, který patřil k předním českým architektům, byl také členem Ústředního výboru KČT. V roce 1930 klub rozšířil chatu v podstatě do dnešní podoby.

Přístavba chaty, kterou projektoval architekt inženýr Jaroslav Stejskal, však již byla cihlová s kamennou podezdívkou a kamennými sloupy. Po zrušení Klubu českých turistů komunistickým režimem se na chatě Prachov vystřídalo několik majitelů. V roce 1991 získal klub chatu zpět a od té doby ji také provozuje. Turisté naleznou na chatě jak rychlé občerstvení, tak možnost celodenního stravování. Trvale jsou nabízena jídla tradiční české kuchyně i místní speciality včetně zvěřinových.

Chata je ideálním východiskem pro pěší turistiku v Prachovských skalách, u Jinonických rybníků a v blízkém okolí. V okolí se nacházejí skály oblasti Hruboskalska, hrad Valdštejn, hrad Trosky, Rovensko pod Troskami s obrácenými kostelními zvony nebo i vzdálenější hřeben Kozákova s Riegrovou chatou s rozhlednou, ze které je možno na jih přehlédnout celý Český ráj a na sever Ještědský hřeben, Jizerské hory a za dobré viditelnosti i na severovýchodě celé Krkonoše.

You may also like...