Kia EV9 přináší nová měřítka trvale udržitelné mobility

Za velkého zájmu novinářů představila automobilka Kia v prostorách Home of AV ve Voděrádkách u Říčan model Kia EV9. Prostorný a výrazný automobil se třemi řadami sedadel je prvním elektrickým vlajkovým SUV Kia zhmotňujícím představy o robustním, rafinovaném a technologicky pokročilém elektromobilu.

„Je to největší auto, jaké jsme od roku 1993 do Česka dovezli,“ uvedla na úvod slavnostního odhalení novinky PR manažerka značky Kia Kateřina Vaňková. Na ní pak dále navázal generální ředitel Arnošt Barna, který ve vzpomínce na začátky Kia na českém trhu uvedl: „Tehdy jsme nové technologie zaváděli jako jedna z posledních značek na trhu, ostatní jsme doháněli. Dnes je to naopak, v technologiích máme před ostatními náskok několik let a některé značky nás i kopírují.“

Kia EV9 je postavená na globální modulární platformě Kia pro elektromobily (E-GMP). Dlouhý rozvor v kombinaci se zcela plochou architekturou podvozku pro elektromobily znamená velkorysou prostornost pro celou posádku s pohodlím na úrovni luxusního salonku ve všech třech řadách sedadel. Vůz nabízený v šesti- nebo sedmimístném provedení spojuje výrazné stylistické ztvárnění, luxusní všestrannost, mnohostrannou konektivitu a typickou designovou filozofii „Spojené protiklady“ hledající harmonii v kontrastu mezi světem přírody, moderny a technologií.


Moderní interiér a materiály šetrné k přírodě

Interiér rozhodně není pozadu oproti exteriéru. Najdete zde trojitý panoramatický displej se všemi potřebnými informacemi o stavu vozidla. Originální je digitální pojetí zpětných zrcátek – venku je pouze kamera, která přenáší obraz do displeje na postranních dveřích.  

Důležitým bodem interiéru jsou materiály, kdy nechybí ani komponenty z recyklovaných plastů PET a TPO (termoplastického olefinu). Stejně tak je z recyklovaných produktů i veškerá příze a plsť, s níž se lze ve voze setkat. Jako alternativu k přírodní kůži je použita věrná veganská imitace z polyuretanu vyrobeného z přírodních složek. V interiéru najdeme i stopy zemědělských plodin – v přístrojové desce cukrovou třtinu a v loketních opěrkách kukuřici. Díky udržitelným materiálům může Kia nabídnout mobilitu nejvyšší úrovně šetrné k životnímu prostředí.

Dojezd přes 500 kilometrů

EV9 s pohonem zadních kol ujede podle metodiky WLTP na jedno dobití akumulátoru až 563 kilometrů (kombinovaná spotřeba energie: 20,2 kWh/100 km) a v městském provozu dokonce až 774 kilometrů. Verze s pohonem všech kol a její výrazně sportovní varianta GT-Line, se zrychlením na 100 km/h za 5,3 s, rovněž překonávají hranici 500 kilometrů.

Extra rychlé dobíjení

Dalším velkým plusem nové vlajkové lodi Kia je technologie rychlého dobíjení 800 V, kdy lze za ideálních podmínek akumulátor o kapacitě 99,8 kWh dobít z deseti na osmdesát procent za pouhých patnáct minut, během nichž se dojezd prodlouží až o 249 kilometrů, což je v této třídě výjimečná vlastnost. Pohodlné a bezpečné dobíjení zajišťuje také technologie Plug&Charge pro automatické rozpoznání vozidla na veřejných dobíjecích stanicích. A automaticky funguje i plánovač tras EV9 přebírající plánování dobíjení na delších trasách – včetně předehřátí akumulátoru v chladných dnech. Snadný přístup k veřejným dobíjecím stanicím pak zajišťuje služba dobíjení Kia Charge, kdy řidiči vozů Kia mají přístup k více než 590.000 dobíjecích míst ve 29 evropských zemích – jen v České republice jich je na 4.500.

Dvě modifikace modelu

Nová Kia EV9 je dostupná ve dvou verzích výbavy. Základní verzí, u níž cena začíná na 1,949.980 Kč, je Earth Launch Edition 4×2 s výkonem 204 koní zahrnující prémiové funkce jako například full LED světlomety, solární a akustické čelní sklo, tmavá zadní boční okna, 19″ litá kola, samočinné udržování světlé výšky a mnoho dalšího. GT-line Launch Edition 4×4 s výkonem 384 koní nabízí navíc adaptivní přední LED světlomety, 21″ kola a radary pro zabránění kolizí při parkování nejen vzadu, ale i vpředu a na bocích.  Cenově začíná na 2.099.980 Kč. 

V rámci zaváděcí nabídky dostane verze Earth Launch Edition půlroční předplatné inteligentního parkovacího asistentu RSPA II zdarma. Pro všechna provedení je k mání šest aktualizací OTA během záruky zdarma. K nabíjecí službě Kia Charge fungující i na síti Ionity kupující získá nabíjecí bonus až 38.764 Kč a třífázový nabíjecí kabel Typ 2 v ceně 16.047 Kč.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...