Klub českých turistů otevírá v Klánovickém lese první bosou trasu v Čechách

V neděli 3. září se v pražském Klánovickém lese slavnostně otevře osmikilometrová značená trasa určená ke zdravé, zajímavé a pohodové turistice bez bot, naboso. Je to historicky první trasa svého druhu v České republice i v Evropě. Česko patří díky Klubu českých turistů ke světové jedničce, co se týče značených turistických tras.

Klub českých turistů, konkrétně odbor bosé turistiky fungující od roku 2021, vyznačil okružní trasu vedoucí po stávajících turistických značkách mezi rozcestími Zálesí, Klánovický les a Cyrilov. Kromě atraktivní trasy jsou na každém rozcestí umístěny naučné tabule, kde se dozvíte informace o této (staro)nové formě pěší turistiky. Slavnostní zahájení proběhne od 14 hodin u turistického rozcestí Zálesí (u dotyku ulic Habrovská a Mechovka v Klánovicích) a návazně bude startovat hromadný bosý výlet s lekcí zdravé chůze.

„V pozadí dnešní bosé trasy stojí 10 let chození naboso, sbírání zkušeností na našich výletech a programech na festivalech, 10 let čtení odborné literatury apod., dále zrod spolku Bosá turistika, web: www.bosaturistika.cz a hobby webu TuristikaNaboso.cz a zrod odboru bosé turistiky KČT. Klánovickou trasu jsme intenzivně vybírali a připravovali zhruba dva roky včetně toho, že jsme si trasu osobně několikrát naboso prošli. Jsme rádi, že trend bosé turistiky je nejen v Čechách čím dál oblíbenější i mezi mladými“, sdělili David Mrhač a Igor Slouka, spoluzakladatelé a vedoucí činitelé odboru bosé turistiky KČT.


„Chození bosky či používání bosobot je dnes velmi silný trend. Opírá se o poznání, že to noze prospívá, a člověku tak zůstávají nohy zdravé. Tento trend si získává stále více příznivců a díky tomu neustále přibývá různých typů bosostezek,“
řekl místopředseda KČT Ladislav Macka. Je také velmi velká pravděpodobnost, že bosá trasa je skutečně první projekt takového druhu v Čechách i Evropě, a pokud už se se někde něco podobného realizovalo, tak spíše lokálně a neoficiálně. Místopředseda ještě dodal: „Jsme rádi, že můžeme být v tomto směru nápomocni. Spolupracovali jsme na vybudování opravdové turistické trasy, která se teď bosým nadšenců nabízí v opravdu zajímavé délce osmi kilometrů.“

V neděli 3. září se zároveň koná již 7. ročník turistického pochodu Za loupežníkem Drholcem

V letošním roce organizátoři využili možnosti propojení pochodu s otevřením první bosé trasy v České republice. Všechny trasy turistického pochodu startují v muzeu v Praze – Újezdě nad Lesy a mají cíl v Masarykově ZŠ. Nejkratší, pětikilometrová Kvídova stezka vede po naučné stezce o lesních zvířátkách kreslených dětmi, trasy 7, 11 a 25 km vedou místy bosé trasy. Na kratších trasách budou moci děti plnit loupežnické úkoly. Všechny trasy dovedou účastníky do cíle u Masarykovy ZŠ, kde od 11 do 17 hodin dostanou pamětní list a medaili pochodu. Bude zde také drobné občerstvení a zajímavé aktivity, jako jsou dílna bosé nohy, glasswalking a prezentace bosé obuvi.

„Myšlenka uspořádat tuto turistickou akci pro děti i dospělé v Klánovickém lese vznikla před 8 lety a byla spojená s ochutnávkou zdravých salátů v cíli a zařazena mezi akce Týdne zdraví pořádané MČ Praha 21. Ve středověku les Vidrholec obývali obávaní loupežníci, proto je akce podle toho pojmenovaná. Dnes v lese číhají už jen hodní loupežníci se zajímavými úkoly, keré si všichni mohou vyzkoušet. Snažíme se podporovat zdravý pohyb v přírodě“, sdělila Klára Zezulová, předsedkyně KČT, odbor Prima parta Praha.

You may also like...