Komentář Moore: Ceny v průmyslu i zemědělství klesají

Vývoj cen průmyslových výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice. V lednu ceny v průmyslu klesly poprvé od listopadu 2020 a klesající trend byl potvrzen i v únoru, kdy byly ceny meziročně nižší o 0,9 %. Vliv na to má mimo jiné utlumená poptávka po průmyslové produkci, s níž se výrobci musí vyrovnat. Hodnota nových průmyslových zakázek se podle posledních dostupných údajů v lednu meziročně snížila o 2,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 2,5 % a domácí klesly o 3,1 %. V únoru opět klesaly i ceny v zemědělství.

Meziročně se snížily již desátý měsíc v řadě, tentokrát téměř o 18,7 %. Tento dlouhodobý pokles se projevuje i v cenách pro konečné zákazníky, a tedy i v jejich nákupním apetitu. Potvrzují to i maloobchodní tržby, které v lednu meziročně zrychlily růst na 2,4 % z prosincových 1,2 %. A co je důležité, lednová maloobchodní data přinesla i další pozitivní informaci – po dvaceti měsících poklesu došlo v lednu poprvé k meziročnímu růstu tržeb za potraviny, a to o 0,4 %,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„S tím, jak se inflace přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky a začala se promítat do růstu reálných příjmů, dochází k postupnému oživení poptávky českých domácností. Pokles inflace pozitivně ovlivňuje i důvěru domácností v ekonomiku. V únoru se indikátor důvěry spotřebitelů po lednovém růstu opět zvýšil, a to o 2,8 bodů na hodnotu 94,0. Snížil se například jak počet těch, kteří hodnotí svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících, tak i počet respondentů, kteří očekávají zhoršení své finanční situace. Zlepšování spotřebitelské nálady svědčí o odeznívání inflačních tlaků, což ostatně dosvědčují i únorový pokles cen zemědělských i průmyslových výrobců,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

You may also like...