Komorní muzikál LAZARUS od Davida Bowieho je od soboty v Praze

Poslední dílo jedné z nejvlivnějších světových hudebních ikon Davida Bowieho muzikál Lazarus se konečně představí i českému publiku. Premiéry jsou naplánované na sobotu 12. října a neděli 13. října 2019 v Divadle Komedie. České nastudování vzniklo v režii Mariána Amslera a v hlavní roli Thomase Newtona se představí Igor Orozovič  v alternaci Ondřeje Rumla. Písně zazní s původními anglickými texty. Lazarus je o samotě, naději a potřebě návratu, plný nesmrtelných hitů Davida Bowieho. V dalších rolích se objeví Erika Stárková, Nina Horáková, Pavol Smolárik, Michael Vykus, Michal Bednář, Tereza Marečková či Huyen vi Tranová.

U příležitosti sobotní premiéry Igor Orozovič odpověděl na několik otázek:

Igore, jak vzpomínáte na moment, když vám zavolali z Městských divadel pražských a nabídli vám hlavní roli Newtona v muzikálu Davida Bowieho?

Zní to jako fráze, ale na ten moment nikdy nezapomenu! Vybavím si kolik bylo hodino a kde jsem se zrovna nacházel, když mi z divadla zavolali. Hrklo ve mně, roztřásl jsem se štěstím a zároveň jsem se lekl. A ptáte-li se na to, co je na tom díle atraktivní, tak na první dobrou to, že je to David Bowie. Ale vlastně nakonec celé to dílo, které vůbec není na první dobrou. Pozoruhodná je nejednoznačnost textu. Silná je okolnost vzniku, kdy David Bowie už věděl, že umře. Během prázdnin jsem si přečetl román, který ho inspiroval Muž, který spadl na zemi a viděl i stejnojmenný film z roku 1976 a beznadějně jsem se do toho příběhu ponořil a zamiloval.

Kdy jste se začal připravovat a jak ten proces probíhal?

S přípravami jsem musel zodpovědně začít už právě během prázdnin. Učil jsem se anglické texty a nastudoval všechny dostupné knihy a materiály o hře i o Davidu Bowiem. Samozřejmě, že nejpodstatnějším je zpěv. Říkal jsem si, že jsem ještě nikdy nestál před tak obtížným pěveckým partem a nikdy jsem najednou nezpíval tolik textů v angličtině.

Jaké bylo zkoušení?

Při zkouškách Lazara se mísí vzrušení z tvůrčí radosti a zároveň pocity zodpovědnosti, které vedou k náběhu na vředy. Lazarus je krásná a těžká věc, velká výzva, kterou herec nepotkává každý den. Ale na inscenaci jsme se sešli ve skvělé partě, která na sebe slyší, a to je hodně důležité, stejně jako vize pana režiséra Mariána Amslera, kterou se snažíme naplnit.

Foto: Lenka Hatašová

Viděl jste film „Muž, který spadl na zemi“, který muzikálu předcházel? A jak vnímáte samotný muzikál?

Viděl jsem film, kde sám Bowie hraje mimozemšťana Newtona, který má zachránit svůj lid a planetu Zemi. Muzikál na film hodně navazuje. Muzikál vnímám jako alegorií vyhaslého a unaveného člověka, hledajícího životní smíření a lásku. Je v podstatě o samotném Davidu Bowiem, který už v té době věděl, že odchází z tohoto světa, což se v ději i zrcadlí. Světová premiéra v New Yorku byla uvedena jen pár týdnů před jeho smrtí.

Jak je to s výběrem písní, které sám Bowie do svého díla vložil?

Jsem rád, že v Lazarusovi nejde o přehlídku Bowieho hitů. Jsou moudře poskládané. Zpíváme je anglicky, protože překlady do jiných jazyků nejsou povolené, aby neposunul význam jeho básnických textů. Ale v divadle Komedie budou titulky, tak se diváci neznalí angličtiny nemusí bát.

Bowie a divadlo, jak to ve výsledku jde dohromady?

Říkal jsem si, že David Bowie měl ve svém vystupování vždycky blízko k divadlu, stačí si vzpomenout na všechny jeho proměny – masky a kostýmy. Ale, když uvidíte Lazaruse, můžete se přesvědčit, že David Bowie měl blízko k opravdovému umění. Tady zúročil všechny své zkušenosti …

You may also like...