Kompostovat jde i ve městě. Jak na to se dozvíte v Metropoli Zličín

Na čtvrtý víkend v říjnu si Metropole Zličín pro své návštěvníky přichystala další zajímavé a poučné akce v rámci Festivalu udržitelnosti, který probíhá celý měsíc. Jeho cílem je návštěvníky informovat a inspirovat k větší šetrnosti k životnímu prostředí.

V sobotu 22.10. bude festivalový program v Metropoli Zličín věnován kompostování ve městě, k tématu promluví odborníci z organizace Kokoza. Ta předesílá a akcentuje témata městského pěstování a kompostování. I díky ní si mohou vlastní kompostér pořídit lidé žijící ve městech nebo rovnou celé firmy. Kokoza zvyšuje mezi lidmi povědomí o pěstování bylinek, ovoce a zeleniny a nabádá a inspiruje ke zpracování bioodpadu.

Na workshopu získají návštěvníci komplexní informace o třídění bioodpadu, variantách kompostování ve městě i praktické tipy, jak účinně zvládnout cyklus pěstování – jídlo – kompostování.
Zájemci budou mít možnost vyrobit si životadárnou kuličku ze směsice jílu, kompostu a vybraných semínek – tzv.  seed bombu. Spolu s výrobou se naučí i to, jak semínka sbírat, skladovat a připravit na výsev.

Hlavní výhody kompostování jsou předcházení vzniku odpadů, obohacování půdy o tzv. černé zlato, kdy vzniká kvalitní organické hnojivo pro pěstování rostlin. Použitím kompostu obohatíte půdu o organickou hmotu, živiny a mikroorganismy potřebné pro správný růst rostlin. Použití kompostu pro pěstování snižuje potřebu chemických hnojiv, herbicidů či pesticidů. Využít se dá při pěstování doma, ale prospívá i půdě v parcích nebo kdekoli v městské zeleni,“ uvádí zástupci organizace Kokoza.

Abyste efektivně kompostovali, nemusíte mít zahradu a velký kompostér, vše se dá zvládnout i z pohodlí bytu. „Pokud chci kompostovat v bytě, na balkóně nebo v jiných vnitřní prostorech využiji domácí kompostéry: Bokashi, Vermikompostér, podzemní vermikompostér Subpod, který se umístí do vyvýšeného záhonu. Ve společných vnitřních prostorách (sklep, chodba, garáž) elektrický kompostér. A pokud nechci mít doma žádný kompostér, lze využít jakoukoliv komunitní zahradu. Jejich seznam najdete na www.mapko.cz,“ doplňují zástupci organizace Kokoza.

V neděli 23.10. budete také mít možnost vidět v akci 3D tiskárnu organizace Plastenco. S nimi si budou moct děti i dospělí vyrobit a odnést přívěsky vyrobené z recyklovaného plastu nebo zakoupit Vánoční ozdoby

Na centrálním náměstí obchodního centra bude také po celou dobu festivalu k vidění výstava REkrabiček a REkelímků – prvního českého systému vratných a znovupoužitelných obalů na jídlo.

Workshopy a bohatý program budou v Metropoli Zličín probíhat každou říjnovou sobotu od 14:00 do 17:00 a budou pro členy věrnostního programu zcela zdarma. Do věrnostního programu se lze zaregistrovat na webových stránkách Metropole Zličín. Instalace s informacemi od neziskových organizací budou k vidění vždy po celý týden, a to od 9:00 do 21:00.

You may also like...