Koncert rozhlasových symfoniků: Nedbal – Martinů – Čajkovski

Do světa půvabného Nedbalova baletu Z pohádky do pohádky i Čajkovského 4. symfonie se můžete přenést na koncertu rozhlasových symfoniků, kteří 22. listopadu vystoupí pod taktovkou Jana Kučery. Vůdčí osobnosti orchestru, houslisté Vlastimil Kobrle a David Pokorný, přednesou sólové party v Koncertu pro dvoje housle Bohuslava Martinů. Přímý přenos koncertu ze Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Jan Kučera, foto Pavel Petruška

Balet Z pohádky do pohádky složil Oskar Nedbal ve Vídni roku 1908 v úzké spolupráci s libretistou Ladislavem Novákem. Premiéru dirigoval ještě téhož roku v pražském Národním divadle. Spolu s Čajkovského Labutím jezerem jde v tuzemsku asi o nejčastěji uváděný titul, přímo prototyp baletu určeného dětem. Předlohou libreta jsou nejznámější české pohádky. Diváckou přístupnost autor podpořil půvabnými, neotřelými nápady a průzračnými, rafinovaně jednoduchými melodiemi. 

Duchaplný Koncert pro dvoje housle a orchestr, příjemný na poslech, má oproti velkorysým a závažným symfonickým dílům Bohuslava Martinů skoro užitkový charakter. Mladistvě temperamentní skladba měla premiéru v Texasu v sezoně Dallas Symphony Orchestra v roce 1951. Dirigoval Walter Hendl, tehdy čerstvý čtyřiatřicetiletý šéfdirigent tělesa, který už tam nedlouho předtím společně s Rudolfem Firkušným uvedl v premiéře 3. klavírní koncert Bohuslava Martinů. Sólisty houslového dvojkoncertu byli Gerald a Wilfred Bealovi, dvojčata oslňující ve své době americké publikum nejen hrou, ale i věkem – na svět přišli v prosinci 1932. Na našem koncertu se můžete těšit na báječné výkony dvou výrazných muzikantů z řad orchestru, koncertního mistra Vlastimila Kobrleho a vedoucího skupiny II. houslí Davida Pokorného.

Vlastimil Kobrle a, David Pokorný, foto Tomáš Vodňanský

Čtvrtá ze šesti symfonií Petra Iljiče Čajkovského, skladba z roku 1878, je dramatická i melodická, hodně subjektivní. Vznikala v době skladatelova krátkého nevydařeného manželství. Považoval ji za své vrcholné dílo a navzdory vlastnímu přesvědčení, že instrumentální hudba nemá „obsah“, do ní jistý program vtiskl. Tak třeba v první větě zaznívá téma neúprosného osudu, „neporazitelné síly, která nad námi visí jako Damoklův meč“. Druhá věta je obrazem smutku z toho, že mnohé věci už patří minulosti. A finále přináší ve variacích s využitím ruské lidové melodiky radost. Skladatelovými slovy „radost ze štěstí druhých“.

PROGRAM:

Oskar Nedbal (1874–1930)
Z pohádky do pohádky, suita z baletu 

Bohuslav Martinů (1890–1959)
Koncert pro dvoje housle a orchestr H 329 

Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893)
Symfonie č. 4 f moll, op. 36 

Jan Kučera – dirigent
Vlastimil Kobrle – housle
David Pokorný – housle

Rudolfinum, pondělí 22. listopadu 2021 od 19.30 hod.

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam koncertu vysílá ČRo D-dur 24. listopadu od 20.00. Koncert se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů 2021

You may also like...