Kontroly masa: každá zásilka masa musí být nahlášena 24 hodin předem i s místem určení

Systém veterinárního dozoru v ČR, kdy se zásilky masa musí hlásit 24 hodiny před dovozem na místo určení, se osvědčil. Veterináři tak mají přehled a mohou případně dohledat a získat vzorky masa. Od vypuknutí aféry s polským hovězím odebrala Státní veterinární správa (SVS) 224 vzorků masa, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zkontrolovala 1708 restaurací a obchodů.

„Je pro mě nepochopitelné, proč náš systém veterinárního dozoru jako zbytečně přísný kritizuje Evropská komise. Právě teď, v době afér s polským hovězím z nelegálních jatek a se salmonelou, se ukázalo, jak se osvědčil. Veterináři tak mohli zjistit, kam bylo maso dovezeno. Náš systém je zaměřený výhradně na to, aby ochránil spotřebitele. A v případě mimořádné události jsme, jako v tomto případě, připraveni ještě ho posílit zavedením mimořádných veterinárních opatření. Prioritou je, aby měli naši spotřebitelé k dispozici bezpečné a kvalitní potraviny,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Od propuknutí aféry s polským hovězím SVS odebrala 224 vzorků v místech určení, vyšetřeno bylo dosud 123 vzorků, přičemž jedno vyšetření bylo pozitivní na salmonelu, šlo o přibližně 700 kilogramů hovězího z Polska. Včera dostala Česká republika v celoevropském systému rychlého varování RASFF informaci o dalších 1164 kg masa ze stejné šarže, které se dovezlo do ČR a ze skladu se dostalo na pulty obchodů.

Od počátku kauzy zesílila své kontroly také SZPI. Inspekce dosud provedla 1708 kontrol v provozovnách společného stravování a v maloobchodní síti.

 „Problém neřešíme pouze my, závadné maso z Polska se podle všeho dostalo také na Slovensko a do dalších zemí. Proto budu chtít situaci řešit na celoevropské úrovni s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Evropský parlament v roce 2017 schválil nařízení o oficiálních kontrolách v potravinovém řetězci, je na čase se Komise zeptat, jak daleko je jeho zavádění do praxe, budu se ptát, jak je možné, že některé členské státy dostatečně nezavádějí opatření týkající se sledovatelnosti produktů, proč se některá hlášení dostávají do systému rychlého varování RASFF pozdě i na další věci. Problémy jako je tento, spotřebitel ani trh nevyřeší. Ty musí řešit legislativa, její správné uplatňování v praxi, vymáhání včetně sankcí za neplnění povinností,“ řekl europoslanec Pavel Poc.

Ministr Toman považuje za dobrou zprávu, že polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski přislíbil, že v dohledné době upraví pravidla veterinárního dozoru ve své zemi, takže jatka budou 24 hodin denně sledovat kamery a kontrolu na místě už nebudou moci provádět soukromí veterináři.

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Foto: Petr Brodecký

You may also like...