Křest knihy Podzemní památky středních Čech

V Hornickém muzeu v Příbrami se konal křest nové knihy autorů Václava Cílka, Martina Majera, Lukáše Falteiska a kolektivu „Podzemní památky středních Čech

Tato kolektivní monografie odhaluje tajemství středočeského podzemí a ukazuje jeho rozmanitost a krásu. Svět nad a pod zemí nemůžeme chápat odděleně – těžba zlata, stříbra, železa, uranu, uhlí a vápence měla obrovský vliv na samotný vznik českých zemí a posledních tisíc let byla jednou z hlavních sil vývoje společnosti. Když se na oblast středních Čech podíváme z hlediska surovin, rychle pochopíme, proč se staly hospodářským centrem a hnacím „motorem“ země. Berte tuto knihu nejen jako průvodce na výlety, ale také jako návod, jak porozumět kraji, ve kterém žijeme či který navštěvujeme.

Knihu vydává Nakladatelství Dokořán.

Václav Cílek
Český spisovatel a překladatel se ve svém díle nejčastěji věnuje zenové literatuře a filosofickému myšlení. O to zajímavější je Cílkova práce mimo autorskou dráhu. Cílek je vystudovaným geologem a známým popularizátorem vědy. Jeho zájem a vědecké výzkumy se nejčastěji věnují klimatickým změnám, které odvozuje od změn v českých krajinách a prostředích. Základem jeho výzkumů je tedy geologie. Literatura Václava Cílka je však více zaměřená na filosofii, ale také hudbu nebo umění. Mnoho z jeho knih však věnoval své milované geologii. 

Foto: Petr Brodecký

You may also like...