Kytary.cz vypustily ve svém areálu dron s ukulele. Testovaly doručování nástrojů vzduchem

Prodejce hudebních nástrojů Kytary.cz vyzkoušely podmínky, za jakých by bylo možné doručit zákazníkovi objednávku letecky. Ve svém areálu v pražských Modřanech simulovaly vyslání hudebního nástroje dronem a zároveň otestovaly jeho převzetí do rukou zákazníka. Česká značka, jež má zastoupení i ve většině evropských zemí, tímto krokem zkouší nové způsoby doručování zboží. Jde jí především o rychlost, efektivitu a co nejmenší zátěž životního prostředí a vytváření emisí. Alternativnímu doručování zásilek nahrává i celosvětová situace s pandemií covid-19. Zda se budou zásilky nakonec tímto způsobem doručovat, záleží na vývoji změny legislativy. 

Video z testu: youtu.be/dron-kytary

„Až doposud byly podobné testy spíše PRovým krokem. Poté, co některé společnosti v USA či Evropě získaly speciální certifikace pro zkušební doručování lehkých balíčků dronem v okruhu 25 kilometrů se situace začíná měnit. Chceme být připraveni na to, až podobná situace nastane v celé EU. U firmy naší velikosti by takové zavedení trvalo několik let, proto s pokusy začínáme nyní. Chceme si ověřit, jaké drony by bylo potřeba pořídit, případně kolik pilotů bychom museli zaměstnat,“ popisuje Filip Černý, ředitel marketingu Kytary.cz.

Podle něj je výhodou, že Kytary.cz nemusejí zboží nejprve dopravit do distribučního centra, odkud létá za zákazníky. Vše by mohli mít pod jednou střechou. Zpracování objednávky a vyslání dronu by jim tak zabralo zhruba 10 až 12 minut. „Pro zákazníky z Čech i dalších evropských států je stále více rozhodujícím faktorem pro objednání rychlost doručení, ale i komfort,“ doplňuje.

K testu Kytary.cz využily pro tyto účely speciálně upravený dron s velkým užitečným zatížením. Disponoval speciálním zařízením, které neslo zásilku s ukulele a umožnilo ji před „zákazníkem“ uvolnit a předat. „Jednalo se o testovací let, jehož provedení jsme museli přizpůsobit tomu, co umožňuje současná platná legislativa. Vše proběhlo na jedničku. Nová celoevropská pravidla pro provoz dronů se již postupně zavádí do praxe a doba, kdy bude možné takovéto způsoby dopravy zboží použít, se blíží,“ popsal pilot dronu Štěpán Matěna.

Doručení zboží by podle předpokladů společnosti mohlo v rámci Prahy a Brna, kde mají Kytary.cz prodejny, trvat zhruba 15 až 20 minut. Provoz dronů také vytváří podle studií méně emisí a cena rozvozu by měla být nižší než například klasický komerční rozvoz jídla ve městech.

Dron, které Kytary.cz používají, je prozatím limitovaný nosností do 2,5 kila, což je ideální k převozu strun, paliček, ladiček nebo i menších nástrojů jako jsou ukulele, kalimba nebo klarinet. Zda se zkušební let dronu se zbožím nakonec promění v realitu, záleží na vývoji legislativy. K výraznému posunu v této věci by mohlo dojít po integraci dronů do společného vzdušného prostoru a certifikaci těchto zařízení z hlediska kvality a bezpečnosti provozu. „Každopádně naším zatím vysněným cílem v budoucnosti by bylo odbavit desítky malých balíčků do dvou kilogramů váhy denně,“ uzavírá Filip Černý.

Český e-shop Kytary.cz loni vstoupil na tři nové evropské trhy – irský, španělský a nizozemský. Úspěšně se mu již několik let vede na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii.

You may also like...