Lenka Nová přichází s druhým klipem z alba Dopisy. Píseň „Z cest“ je křehkou náplastí na dnešní dny

I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla věnovat albu Dopisy, co si právem zaslouží a s malým štábem vyrazila do české krajiny, kde společně natočili klip k písni Z cest. Celé provedení je ušito lehkou ženskou rukou, režie se ujala mladá talentovaná režisérka Hannah Saleh, která si přizvala kameramana Václava Petříčka a střihačku Sabinu Mladenovou, supervize se ujal režisér Daniel Růžička.

Termín premiéry vyšel, stejně jako vydání alba, do doby tuhého lockdownu a Lenka k tomu dodává: “Album Dopisy zřejmě dostalo do vínku dělat lidem radost v této složité době. Vím, že je to už dlouhé, o to těžší, když stále nevidíme reálný konec. Proto věřím, že klip udělá lidem radost, přinese jim povzbuzení a odvede myšlenky na nejrůznější cesty, kam se vypravíme, až toto období skončí. Myslím na vás, držte se a myslete i na hezké věci, třeba díky hudbě,“ vzkazuje posluchačům Lenka Nová.

Klip se natáčel v malebné krajině na Liberecku, která nabízí neobjevená zákoutí, kde na štáb čekala mnohá překvapení a náhodná setkání. “Natáčení videoklipu jsme s Lenkou od začátku braly jako roadtrip. Vybraly jsme si pár lokací, které sloužily spíš jako startovací body pro místa, která jsme našli, nebo která si nás dokonce přivolala. Přesně o tomhle je podle mého názoru cestování, text písně i konec konců má práce – ráda se nechám na konci překvapit. To slibovala i pro mě nečekaná spolupráce, která proběhla naprosto idylicky. Prostě jako výlet,“ okomentovala svou práci Hannah Saleh (téměř absolventka FAMU, režisérka, art-directorka a zakladatelka platformy Adequate stuff).

Album Dopisy vyšlo 21. března 2020, téměř čtyři roky po úspěšném albu Čtyřicítka, které Lenka vydala společně s Michalem Horáčkem. I přes mimořádnou situaci kolem koronaviru, se rozhodla toto datum dodržet. Je přesvědčena, že hudba může v této složité době lidem pomoci. A reakce potvrdily, že udělala správně. „Mám pocit, že album rezonuje v současné době dokonce více, než by rezonovalo v té zrychlené době, ještě před rokem. Lidé mají zjitřené emoce, jsou více otevřeni pozitivním prožitkům, kterých se teď nedostává. Myslím, že následky letošní pandemie na nás dolehnou velmi tvrdě, ale myslím, že to přinese i nějaká pozitiva. Budeme si víc vážit spousty věcí, které jsme brali jako samozřejmost, tím pádem budeme nacházet víc radosti a smyslu života, až se do našich životů budou zase navracet,“ říká Lenka Nová.

Album bylo inspirováno skutečnými dopisy, které Lenka sbírala od svých fanoušků tři roky. Záměrem bylo vetknout písním autenticitu, intimitu, osobní příběhy, které skutečně někdo prožil. „Uvědomila jsem si, že písničky mohou být způsob komunikace mezi lidmi, že mohou sdělit něco, co se normálně bojíme druhému říct. Fungují jako spojka, uvolňují emoce a dokáží pomoci, což jsem chtěla na album přenést. Dumala jsem nad tím, na jaké téma to navléknout, až jsem došla k dopisům. V nich lidi dokážou snáz a s rozvahou říct co mají na srdci, ať už v dobrém nebo ve zlém.“ Společně se zkušenými textaři Tomášem Belkem, Lukášem Pavláskem, Vladem Karuszem a Petrem Linhartem, pak posbírané dopisy přetavovala do podoby písňových textů. Většinu z nich zhudebnila se špičkovým kytaristou Josefem Štěpánkem, který je zároveň jedním z producentů alba.

Silnou stránkou Lenky Nové jsou její koncerty, proto se rozhodla i ve studiu nahrávat společně v jednom okamžiku se špičkovou kapelou, kterou sestavila pro účel alba. Kromě již zmiňovaného Josefa Štěpánka, přizvala Petra Maláska, basu nahrál Rasťo Uhrík a bicí Miloš Dvořáček. Producentskou dvojici pak doplnil zkušený mistr zvuku Michal Pekárek. Výsledkem je album, které se vymyká svou uvěřitelností, úsporným a přesvědčivým pěveckým projevem Lenky Nové, špičkovými instrumentálními výkony jejích kolegů, skvělými aranžemi a výborným zvukem.

Lenka si dala záležet na celkovém konceptu alba a dotáhla ho s grafičkou Annou Issa i do krásné vizuální podoby. Vyšly tak dvě edice fyzického CD. Jedna je k dostání v kamenných obchodech a druhá pak na e-shopu a koncertech. Před Vánoci přibydou do e-shopu na www.lenkanova.cz také malé dárečky v grafice alba Dopisy. K dostání budou nově dětská trika, která Lenka připravila s charitativní organizací Happy Hearts, jejíž je ambasadorkou a výtěžek z prodeje půjde přímo na vzdělání dětí z postižených oblastí. Úplnou novinkou bude pak univerzální diář. „Bude možné jej začít používat jakýkoliv den v roce. Až toto období skončí, přijde čas na nové začátky“, dodává s optimismem Lenka Nová.

You may also like...