Letní slavnosti staré hudby uvádí Balet o kávě

Tančící kávová konvička, cukřenka a kávová zrnka, to je Balet o kávě, postavený na tanečních suitách a kávové kantátě Johanna Sebastiana Bacha. Rozverné představení pro návštěvníky bez rozdílu věku uvedou již 17. července od 19.00 hod. v Divadle ABC Letní slavnosti staré hudby. V úchvatných kostýmech ve stylu míšeňského porcelánu, z něhož kdysi mohl v Café Zimmermann pít i samotný Johann Sebastian Bach, se představí polský baletní soubor Cracovia Danza za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

Balet o kávě se řadí k tradici oblíbených baletů s fantastickými a exotickými náměty hojně uváděnými v 17. a 18. století v evropských salónech a divadlech. Choreografie je vytvořena na základě autentických kroků a pozic barokního tance a s využitím dobových pantomimických prvků. Na programu nechybí tance typické pro aristokratické bály na panovnických či šlechtických dvorech i pro pouliční karnevalové veselí – forlana, gavota, bourrée, courente, gigue či menuet.

Preludiem k představení Balet o kávě bude přednáška s ukázkami artefaktů spjatých s kávovou kulturou. PhDr. Kateřina Ebelová, Ph.D. se bude zabývat spletitou historií putování kávy z její africké „pravlasti“ až do Evropy, kávovou kulturou od šlechtických a měšťanských salónů ke kavárnám, druhy a zpracováním kávových zrn, pražírnami či kávovinami. Vstup na přednášku, která se bude konat 17. července od 17.30 hod. na Malé scéně Divadla ABC, je zdarma na základě předložení vstupenky na Balet o kávě a povinné registrace.

Více informací a vstupenky na www.letnislavnosti.cz.