Letošní absolventi Činohry začali v DISku Čechovem a skončí Dostojevským

Absolventský ročník studentů Katedry činoherního divadla uvede jako svou poslední inscenaci Bratry Karamazovy podle F. M. Dostojevského. Příběh o světě bez pravidel a tatíčkovi, který ne a ne umřít uvedou studenti v adaptované dramatizaci Evadla Schorma. Inscenaci v režii Aminaty Keita uvedeme poprvé v divadle DISK 23. ledna.

Inscenace původně vznikla jako bakalářská klauzura a již po svém prvním uvedení v květnu 2018 v ateliéru na DAMU byla navržena na přenesení do divadla DISK. Režisérka Aminata Keita, jejíž inscenace Čechovova Višňového sadu se v DISKu uvádí od března 2019, k přenesení dodává: „Témata, která zpracováváme v Bratrech Karamazových, jsou i po téměř dvou letech od původní inscenace stále silná a rezonují uvnitř celého týmu. Tehdy jsme začali zkoušet po druhé prezidentské volbě, kdy pro nás absence autority a zmizení hranice mezi tím, co je dobré a co zlé, byly čerstvými zážitky. Od té doby se atmosféra v naší společnosti nezměnila k lepšímu a prožívání těchto problémů se stalo v podstatě každodenní skutečností.

Ačkoliv je podle inscenátorů ústřední téma úzce propojeno se stavem dnešní české společnosti, nejedná se o tzv. politické divadlo. „Náš záměr byl vzít Dostojevského a konfrontovat sami sebe s tématy, o nichž píše. Nevytváříme nějakou zcela novou, jedinečnou a bombastickou interpretaci Dostojevského myšlenek – pokusili jsme se během zkoušení objevit to, co mohou jeho myšlenky probudit v dnešním člověku. A těmto objeveným emocím a situacím, do kterých se člověk dostává na hranicích svých možností, porozumět a zvládnout je,“ doplňuje režisérka. 

Proč právě Schorm?

David Krchňavý

Dostojevského příběh Bratrů Karamazových se na českých jevištích objevuje pravidelně, nezřídka je uváděn v již zmiňované adaptaci Evalda Schorma. Právě tu si vybrali i studenti DAMU. „Evald Schorm psal svou dramatizaci pro Divadlo Na zábradlí, což je relativně malý prostor, ve kterém jeho filmové vyprávění působí velmi silně. Je to jeden z důvodů, proč si jeho adaptaci vybírají menší divadla s jednoznačným zaměřením na herectví – jako Dejvické Divadlo v roce 2000, Činoherní klub před pěti lety, nebo my dnes,“ komentuje výběr dramaturg Jaroslav Jurečka.

Na jevišti divadla DISK se zpracování románu hrálo naposledy před 12 lety v adaptaci a režii současného uměleckého ředitele Činohry Národního divadla Daniela Špinara.

Původní scénografie ve větším

Scénografické pojetí Michala Spratka vychází z původní podoby inscenace na ateliéru a bude upraveno na míru divadelnímu sálu DISKu. „DISK je pocitově i dispozičně úplně jiný, než atelirér. Původní záměr pro ateliér byl vytvořit multifunkční prostor, který bude suplovat chrám na jedné a putyku na druhé straně. Nyní v DISKu jsme celý koncept interpretačně dotáhli a příběh se odehrává v opuštěném pobořeném divadle,“ komentuje scénograf.

Bratři Karamazovi jsou čtvrtou a poslední absolventskou inscenací činoherního hereckého souboru, který momentálně kromě divadla DISK působí také v Divadle Kolowrat pod názvem Činohra 16-20.

INFORMACE O INSCENACI

PŘEKLAD                                           Prokop Voskovec
DRAMATIZACE                                 Evald Schorm
ÚPRAVA                                              minata Keita a Jaroslav Jurečka
REŽIE                                                  Aminata Keita
DRAMATURGIE                                 Jaroslav Jurečka
SCÉNOGRAFIE                                  Michal Spratek
HUDBA                                               Pavel Čeněk Vaculík
POHYB. SPOLUPRÁCE                     Martin Pacek

KARAMAZOV                                    Pavel Čeněk Vaculík
ALJOŠA                                               Kryštof Dvořáček
IVAN                                                    Michael Goldschmid
DMITRIJ                                              David Krchňavý
GRUŠENKA                                         Lýdie Šafářová
KATEŘINA IVANOVNA                    Jessica Bechyňová
SMERĎAKOV                                     Viktor Kuzník
SOUDCE                                              Jakub Svojanovský

PRODUKCE                                        Judita Brodská, Anastázie Slavíček
PEDAGOGICKÉ VEDENÍ                 doc. Mgr. Milan Schejbal; prof. Zuzana Sílová; MgA. Štěpán Pácl Ph.D.;   Ladislav Mrkvička, MgA. Miroslava Pleštilová, MgA. Dana Zábrodská
FOTO                                                    Matěj Kos
TRAILER                                              Mikuláš Hrdlička

veřejná generální zkouška: 22. 1. 2020 v 18:00
premiéra: 23. 1. 2020 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 26. 1., 31. 1., 6. 2. 2020

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...