Letošní ročník MFF Praha – Febiofest přiveze do Prahy hned několik světoznámých jmen

21. března jej na slavnostním zahájení otevře hvězda amerického filmu, herec známý především z kultovního snímku Bezstarostná jízda Peter Fonda. K filmu napsal scénář a zahrál si zároveň hlavní roli po boku Dennise Hoppera a Jacka Nicholsona. Držitel dvou Zlatých globů převezme na Febiofestu cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.

Program Petera Fondy zahrne Bezstarostnou jízdu i jeho masterclass.
Do Prahy přijíždí devětasedmdesátiletý Peter Fonda hned na začátku festivalu. Během svého pobytu zde představí nejen jeden z filmů, jenž odstartoval novou hollywoodskou éru v uvolněných 60. letech a za jehož scénář získal nominaci na Oscara – Bezstarostnou jízdu, ale diváci budou moci v rámci Febiofestu zhlédnout například i snímek Vězeňské blues z roku 1977.

Francouzský herec Louis Garrel jako režisér.
Dalším nepřehlédnutelným hostem Febiofestu bude francouzský herec a režisér Louis Garrel. Pětatřicetiletý držitel ceny César za výkon ve filmu Pravidelní milenci přiváží na festival svůj nejnovější režisérský počin s názvem Věrní nevěrní.

Festival zahájí Gentleman s pistolí s Robertem Redfordem a zakončí Laurel a Hardy. 
Letošní ročník Febiofestu zahájí nejnovější snímek herecké legendy Roberta Redforda s názvem Gentleman s pistolí. Biografické drama režiséra Davida Loweryho vycházející ze skutečných událostí představí jednoho z nejuznávanějších herců posledních desetiletí jako zloděje a specialistu na útěky z vězení, jež mu vynesly obdiv veřejnosti. Jak sám Redford prohlásil, jde o jeho poslední roli před odchodem do důchodu.

Zakončovacím filmem festivalu bude životopisné drama vycházející z osudů slavného komediálního dua Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek odhaluje nepříliš známé okolnosti jejich profesního rozkolu a konec mnohaletého přátelství, jež se snaží zachránit společným poválečným divadelním turné po Anglii.

Sekce Centropa přiveze další zajímavé hosty.
Ve spolupráci se Slovenskem vznikl film inspirovaný skutečným kriminálním případem z roku 2005 Ostrým nožem debutujícího režiséra Teodora Kuhna, který zároveň soutěží v sekci Nová Evropa. Film přijede představit režisér spolu s uměleckou delegací. Debut o punkovém životě Punk je hned! režiséra Juraje Šlauky festival uvádí v premiéře, kterou představí sám režisér. I svůj režijní debut Humorista, ruské drama o životě prominentního sovětského stand-up komika, představí režisér Michail Idov, stejně jako drama známého polského režiséra Jana Jakuba Kolskiho Milost vyprávějící příběh o odvaze rodičů na pozadí dramatických událostí poválečného Polska. Delegaci bude mít také rumunské drama Nicolae Constantina Tanase Panna a orel či česko-izraelský koprodukční povídkový film Problémy prvního světa režisérů Elada Keidana, Jakuba Felcmana, Anny Kopecké a Jana Hechta.

Kvalitní televizní tvorba výjimečně na plátnech kin. 
Díky stále se zvyšující kvalitě televizní seriálové tvorby si některé z titulů zaslouží i velké plátno kina. A proto bude na festivalu možné vidět v předpremiéře nejnovější seriálové produkce jako je například třídílná minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše. Klára Melíšková, Miroslav Krobot, Stanislav Majer, Václav Neužil, Zuzana Stivínová, Lenka Krobotová a další se objeví v této předposlední řadě televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice na České televizi. 

Hosté Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019:

Markus Schleinzer (Rakousko) spolupracoval jako castingový režisér na filmech Michaela Hanekeho.
Valeria Sarmiento (Chile) je významná chilská režisérka, střihačka a scénáristka.
György Pálfi (Maďarsko) je jedním z výrazných tvůrců současné maďarské kinematografie.
Tuva Novotny (Švédsko) je švédská herečka s českými kořeny.
Peter Strickland (Velká Británie) po řadě krátkých filmů uspěl na Berlinale s filmem Bubblegum a uvedl zde celovečerní debut Katalin Varga.

Yona Rozenkier, Or Lee-Tal (Izrael), 27. – 30. 3., Ponor (Panorama)

Alex Salahi (USA), 20. – 26. 3., Magická lucerna (Masters)

John Butler (Irsko), 23. – 26. 3., Hodinový přítel (Queers Now)

Méryl Fortunat-Rossi (Francie) 21. – 23. 3. Svatý závod (Docs) 

Mindaugas Survila (Litva), 21. – 23. 3., Prales (Docs)   

Marcus Lindeen (Švédsko), 25. – 27. 3., Raft (Docs)   

Ognjen Glavonic (Srbsko), 25. – 28. 3., Náklad (Ozvěny Balkánu)

Selma Vilhunen (Finsko), 24. – 26. 3., Naivní mladé srdce (Generace) 

Riku Nieminen (Finsko), 26. – 28. 3., Drsný život Juice Leskinena (Světla severu)

Marcus H. Rosenmüller (Německo), 28. – 29. 3., Brankář (Central park)

Foto: Petr Brodecký

You may also like...