Letošní sezóna bouřek, srážek a bohužel i povodní přeje houbařům

Houby letos rostou výrazně více než loni, říkají mykologové. Hlavně prý kvůli častějším srážkám. Jak známo, růstu hub svědčí kombinace nadprůměrně deštivého počasí a teplého počasí. Houbaři si tak letos z lesů v Česku v košících odnesou dohromady miliardy korun.

Rekordní sezónou z hlediska tuzemských houbařů byla ta roku 2013, kdy nasbírali 33 tisíc tun hub. Není zcela náhodné, že rok 2013 byl zároveň v posledním desetiletí rekordní – přesněji, rekordně katastrofální – také z hlediska pojišťoven. Alespoň tedy jejich plnění v souvislosti s živelními pohromami.

V roce 2013 živelní pojistné škody dosáhly 7,8 miliardy korun. Před osmi lety totiž ČR zasáhly nejprve rozsáhlé povodně a poté i letní bouře. Povodně z poloviny toho roku byly tehdy třetí nezávažnější živelní pojistnou událostí v novodobé historii Česka.

Zůstane tomu tak podle všeho i po letošku, neboť červnové jihomoravské tornádo se ve smutném žebříčku živelného plnění pojišťoven umisťuje čtvrté, po povodních let 1997, 2002 a právě 2013. Katastrofální povodně však letos postihly sousední Německo, což je jedním z dokladů toho, že letošní léto je v celém regiony střední Evropy srážkově vydatné. Ostatně, vydatně bouří také v Česku, byť naštěstí ne s tak katastrofálním dopadem jako v Německu.

Co je však katastrofou pro pojišťovny, dělává radost právě houbařům. V roce 2013 si totiž z lesů odnesli nejen zmíněné rekordní množství hub, ale také s nimi spojenou finanční sumu. Kdyby si totiž ten samý objem hub měli koupit na trhu či v obchodě, stálo by je to 5,4 miliardy korun.

Naopak, roky, které jsou příznivé z hlediska živelního plnění pojišťoven, bývají pohromou po houbaře. Příkladem takového roku je rok 2018. Byl nevídaně suchý a teplý, takřka nepršelo, takže pojišťovny na pojistném plnění v důsledku živelních pohrom vydaly klientům pouze 3,6 miliardy korun, tedy ani ne polovinu zmíněné sumy z roku 2013. Zato Češi si v roce 2018 odnesli z lesů houby pouze za 2,9 miliardy korun. Suché a teplé počasí a minimum nové vláhy pochopitelně houbám nepřálo, takže Češi nasbírali pouze 16,5 tisíce tun, tedy polovinu objemu nasbíraného v rekordním roce 2013.

Letošní vydatné srážky způsobí, že Češi by si z lesů mohli v probíhající sezóně odnést houby za zhruba 3,5 až čtyři miliardy korun.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

You may also like...