Letošní Svatomartinská vína budou velkým překvapením a určitě se máme na co těšit

Vinaři i milovníci vína napjatě očekávají moment, kdy budou moci otevřít lahve letošního Svatomartinského vína a poprvé ochutnat víno ročníku 2019. Tento okamžik letos nastane neobvykle už v pátek 8.11. Důvod je jednoduchý. Svatomartinská vína se těší velké oblibě mezi českými spotřebiteli, a ti si je proto budou moci dopřát už o víkendu, který předchází svátku svatého Martina.

První příležitost, jak ukázat světu a hlavně spotřebitelům, jaká budou vína roku 2019, mají vinaři už v pátek 8. listopadu. Letošní první vína by se měla vyznačovat typickým moravským charakterem, který odpovídá vkusu domácích zákazníků. „Jedná se o tradiční ročník, kdy průběh počasí nahrává charakteru moravského vína, jak jej dlouhodobě vnímáme. A to je výrazný aromatický odrůdový projev typický pro severněji položené vinic. Mladá bílá vína mají dostatek kyselin a zejména aromatických látek,“ říká Josef Svoboda ředitel vinařství Habánské sklepy.

Jak si nejlépe užít Svatomartinské

Svatomartinská vína si získala oblibu zejména proto, že přináší výtečné osvěžení a požitek z lehké ovocné chuti s typickou kyselinkou. Hodí se především na denní pití a k posezení s přáteli. „Svatomartinská vína nejsou určena k archivaci. Spojení se svátkem svatého Martina má svůj význam. Vína otevřená v tento den už stihla získat svůj charakter, zároveň si stále zachovávají mladost a svěžest. Měla by být vypita ideálně do konce roku, nejpozději do Velikonoc, kdy se začnou jejich typické vlastnosti vytrácet,“ radí Josef Svoboda.

Tradičně jsou mladá vína spojována se svatomartinskou husou. Možnosti párování s pokrmy jsou ale mnohem pestřejší. Báječně se hodí k jednoduchým jídlům, dezertům nebo jako aperitiv. Jsou tak výjimečnou příležitostí, jak osvěžit a odlehčit syté podzimní pokrmy. Sommelier David Král doporučuje: „Svatomartinská vína jsou díky své svěžesti vhodná ke snoubení se širokou škálou pokrmů od lehkých předkrmů a salátů až po pečená masa. Osvědčenou klasikou je pak křupavá husa ve spojení s mladým červeným vínem.“ Skladována by měla být při teplotě do 16 stupňů Celsia a v přítmí. Bílá a růžová vína je vhodné podávat při teplotě 5-7 stupňů Celsia, červená v rozmezí 10-12 stupňů.

Habánské sklepy Svatomartinské Muškát moravský 2019

Víno má světlejší odstín citronově žluté barvy, vůně je velmi výrazná a převládají v ní tóny zralých broskví a muškátu. Chuť je středně plná s příjemnou pikantností a kořenitostí, doplňuje ji středně dlouhá ovocná dochuť s příjemnou kyselinkou. Výborně doplní polévky a jemné paštiky.

Habánské sklepy Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2019

Svou barvou připomíná lesní jahody, ve vůni můžeme najít drobné lesní ovoce maliny a ostružiny. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Hodí se k ovocným salátům nebo jahodovým dezertům.

Víno Mikulov Svatomartinské Müller Thurgau 2019

Vynikající Svatomartinské víno zelenkavé barvy. Jeho středně intenzivní vůně připomíná čerstvé zahradní ovoce s příjemnou kořenitostí, chuť je krásně svěží s příjemnou ovocnou kyselinkou, se středně dlouhou dochutí. Na vašem stole ideálně doplní pečenou drůbež nebo grilované ryby.

 

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké rosé 2019

Svým barevným odstínem připomíná zralé maliny. Jeho vůně je středně intenzivní s ovocnými tóny, ve které převládají tóny jahod a malin, chuť má svěží kyselinu s příjemnou ovocnou dochutí. Doporučujeme podávat k jednodušším pokrmům z ryb nebo drůbeže.

 

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2019

Vůní vám toto červené Svatomartinské připomene švestky a lesní plody, v chuti najdeme ovoce, které je velmi dobře doplněno tříslovinou s jemnou dochutí. Vynikne s propečenou husou nebo pokrmy z tučnějšího vepřového masa.

 

You may also like...