Lockdown přeje plastikám. Mezi pacienty dominují ženy, ale roste i zájem mužů o estetické úpravy

Pandemie covidu-19 rozjela trend, který se nevyhnul ani České republice. Ačkoliv je světová ekonomika ochromena, ordinace plastických chirurgů praskají doslova ve švech. A mohou za to četné videokonference, kterých se lidé pravidelně účastní. Pokud totiž někdo o svých nedostatcích nevěděl, video hovory byly nekompromisní. Co si lidi nechávají nejčastěji upravovat?

Když před rokem začala epidemie koronaviru, i ordinace plastických chirurgů se vyprázdnily. Jinak to nebylo ani v ordinaci předního českého plastického chirurga Juraje Payera.

„Uzavřely se hranice a ze dne na den jsme měli prázdné operační dny, kde měly termíny rezervované klientky ze zahraničí. My jsme měli ale štěstí v neštěstí díky tomu, že větší část klientely nám tvoří hlavně domácí pacientky a vzhledem k poměrně dlouhé čekací době na termín operace, české klientky uvítaly, když jsme jim zavolali a nabídli dřívější termín, který se uvolnil po zahraničních klientkách. Těžší to určitě měly kliniky, které se orientují převážně na zahraniční klientelu,“ říká Payer, podle kterého pandemie ovlivnila estetickou plastickou chirurgii opačným směrem, než všichni čekali. Místo krize přišel boom. 

„Tímto tématem se již zabývali i na BBC news, kde uvádějí, že výrazný vzestup poptávek o kosmetické operace a úpravy obličeje registrují kliniky po celém světě.  Současná situace s koronou sice ekonomicky ovlivnila velkou část populace, ale další část lidí, kteří o práci nepřišli a mají stále příjem, se o služby plastické chirurgie zajímají více jak kdy jindy. Je to způsobené i tím, že momentálně nemají moc možností, kde ty peníze utratit. Za normálních okolností by jeli např. na dovolenou nebo šli nakupovat, ale tyto možnosti jsou nyní omezené. Někteří začali pracovat na home office, takže rádi využijí čas doma na potřebnou rekonvalescenci po operaci a díky tomu si nemusí brát dovolenou,“ vysvětluje Payer s tím, že kosmetickým úpravám hraje do karet i omezený pohyb osob. 

„Lidé mají momentálně čas, pokud jsou nuceni být doma na základě některých vládních opatření. Využívají nevyčerpanou dovolenou na zákrok a rekonvalescenci. A dále je to i tím, že lidé provozují hodně schůzek a školení prostřednictvím video hovorů a konferencí. Celou dobu se vidí na kameře a všímají si případných nedostatků, které se rozhodnou řešit.  Navíc je nutné mimo domov ve vnitřních prostorách nově i venku nosit roušky, tudíž zakryjí případné otoky a modřiny na obličeji, které můžou po některých úpravách vzniknout,“ říká vyhledávaný plastický chirurg s tím, že nárůst je odhadem o třicet procent. 

A pacienti si většinou nechávají upravovat prsa, jdou na liposukci, nechávají si upravovat víčka, zvětšují si rty či vyhlazují vrásky. Ačkoliv stále mezi pacienty plastických chirurgů dominují ženy, podle Payera roste celosvětově zájem mužů o estetické úpravy. 

Foto: Archiv Juraje Payera

You may also like...