Mezinárodní víkend slivovice můžete zažít ve 200 hospodách v ČR

Říká se, že kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Kde se ale pálí, tam se daří ještě lépe. Pivo se kdysi vařilo totiž až z toho, co zbylo po napečení chleba. Pokud ale zůstalo i dostatek ovoce k destilaci, musel to být skutečně rok hojnosti. Co všechno o slivovici ještě nevíte?

Nejdůležitější a zároveň velmi jednoduché pravidlo, jak poznat kvalitní slivovici, už jste jistě slyšeli. Dobrá slivovice voní po kvase a nedrhne v krku. Zda slivovice voní krásně po kvase, to většina z nás lehce pozná. Pokročilejší degustátoři mohou vyzkoušet i další test kvality. Stačí si kapku slivovice promnout mezi prsty a dle odporu tekutiny zjistíte, že pijete kvalitní destilát. S kapkami ale zbytečně neplýtvejte. Na jeden litr slivovice je potřeba až 10 kg švestek, takže každá kapka drahá.

Kvalitní slivovice nemusí být před podáním namražena, jako bývá zvykem u levnějšího alkoholu. Chuť slivovice nejlépe vynikne při pokojové teplotě.

„Pěstování švestek a jejich zpracování na kvas a destilát má u nás krásnou a dlouhou tradici. Jen je to velmi náročná práce, a dnes sadů se švestkami spíše ubývá. My jdeme proti proudu a každý rok přidáme několik nově osázených hektarů, celkem máme švestkami osázeno více než 84 hektarů,“ říká Miroslav Motyčka, obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek.

Věděli jste, že slivovice má dokonce svůj vlastní mezinárodní víkend? Ten příští se bude konat poslední říjnový víkend (25.- 27. října) a k oslavám se zapojí až 200 vybraných hospod po celém Česku. Vítaný je každý host! „Tématem letošního ročníku Mezinárodního víkendu slivovice by klidně mohlo být hnutí za pomalejší a skutečný život bez ustavičného kontrolování telefonu. Mobily do hospody zkrátka nepatří. Kvalitní slivovice potřebuje svůj čas a pomalé zrání a stejně tak by se měla i vychutnávat. Pití slivovice má být oslavou okamžiku a poctivé práce destilaterů,“ vysvětluje Václav Šitner, předseda Unie destilatérů.

Přehled partnerských hospod najdete spolu s dalšími informacemi na stránce www.makro.cz/vikend-slivovice.

V každé partnerské hospodě dostanete k panáku slivovice stírací los a můžete vyhrát cenu, která vám připomene staré dobré offline časy. Odpoutejte se od svých mobilů a bavte se u dalšího panáku zdarma, zahrajte si karty z naší slivovicové limitované edice nebo zašlete svým známým pozdrav z hospody v podobě klasické pohlednice.

Pravidla etikety pro vychutnání MVS: Smartphony a hodinky nechte doma, ke komunikaci použijte vlastní ústa. Přineste si dobrou náladu. Ale všeho s mírou.

Mezinárodní víkend slivovice tento rok podporují: Agnes, Baron Hildprandt, Bartida, Blatenská, Fleret, Frux, Golem, Kleiner, L´or, Palírna u Zeleného stromu, Radlík, Rudolf Jelínek, Zubří a Žufánek.