Mrazivé počasí může způsobit u pejsků zdravotní problémy

Mrazivé počasí je v plném proudu. Nepříjemná zima může ohrožovat nejen zdraví lidí, ale i zvířat. Především o pejsky, které musí pravidelně chodit ven je nutné se pečlivě starat.

Zvažte mít ve velkých mrazech pejska v kotci

Pokud teploty klesnou hodně pod bod mrazu, tak zvažte, zda pejska nedat na noc dovnitř. Mráz může být nebezpečný.  Pokud již pejska necháváte venku, tak dejte jeho boudu tak, aby do ní nefoukal tolik studený vítr (nejlépe na jih). Pejska častěji venčete, ať se aktivně proběhne a zahřeje. Psi, kteří jsou chovaní venku spotřebuji v zimě až o 10 % více energie. Ta jim pomáhá udržet teplotu. Energii tak doplníte mírným zvýšením krmné dávky. Ta by měla obsahovat vysoký obsah energie. Nezapomeňte kotec upravit tak, aby pejska chránil před mrazem (zateplete všechny tři strany)

Pozor na zmrzlou vodu

„Důležitá je také voda. Ta bude v chladném počasí zamrzat. Kontrolujte její stav během dne každé 2 hodiny. Ideální je pejskovi nechat přístup do kotelny či garáže, kde mu můžete nechat misky s vodou i krmivem. Do krmiva jim můžete dát i teplý vývar. V zimě pejska zahřeje a zároveň mu tak dodáte nejen vodu ale i energii, kterou v zimě potřebuje,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Dbejte na správné krmivo

V zimě u pejsků neupravujeme kvantitu krmiva, ale jeho kvalitu – je důležité, aby měli stravu bohatou na vitamíny, živiny a kvalitní tuky. To je samozřejmě důležité po celý rok, ale v zimě buďte více obezřetní. Ke krmení můžete přidat doplňky stravy v podobě různých olejů či probiotik, které podporují imunitu,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek. Dobře se také pejskovi starejte o srst, protože ta ho nejvíce chrání před zimou. Pravidelně pejska kartáčujte. Vhodným doplňkem by mohl být je lososový nebo makový olej pro psy, který podporuje nejen imunitu, ale i lesklou a zdravou srst.

Pejska můžete nechat vykrmit

„Pejsci mají v zimních dnech tendenci více jíst. „Ukládají“ si zásoby jídla na horší časy. Především pokud máte pejska v kotci, tak je důležité ho malinko více „vykrmit“, aby měl tukové zásoby, které ho budou hřát. Nic ale samozřejmě nepřehánějte. Psí nadváha může být zdraví nebezpečná. Nikdy by to ale nemělo být více než 1 kg váhy navíc.  V zimě u většiny psů neupravujeme kvantitu, ale kvalitu – je důležité, aby měli stravu bohatou na vitamíny, živiny a kvalitní tuky. To je samozřejmě důležité po celý rok, ale v zimě buďte více obezřetní. Ke krmení můžete přidat doplňky stravy v podobě různých olejů či probiotik, které podporují imunitu,“ říká Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Aktivní procházky a nepřivazujte psa před obchodem

Aby neklesla u psa teplota a nedošlo k podchlazení, tak v době, kdy opravdu mrzne, buďte se psem venku aktivní. Motivujte ho k běhu a aportu. Jdete-li s ním nakupovat, tak rozhodně není dobré ho nechávat přivázaného venku před obchodem. Mohl by se podchladit. Pokud vidíte, že pes je již unavený a tolik neběhá, je čas jít domů. Klesne-li teplota hodně pod bod mrazu, zkraťte venčení na co nejméně. Neberte psa ven pokud jdete na nákup a chcete ho nechat před obchodem. Může se rychle podchladit.

Psí oblečky ano či ne?

Častá otázka mnoha chovatelů. Pro mnohé se jedná o módní doplněk. Takže pokud máte kokršpaněla či bernardýna, tak opravdu obleček nepotřebují. Máte-li krátkosrsté plemeno, které je ale velmi aktivní při venkovních procházkách, tak také nepotřebuje obleček, ale naháči a pejsci, kteří při venčení nejsou příliš pohybliví, tak obleček, který před mrazem ochrání záda a bedra, bude dobrou volbou. Pomůže bránit podchlazení pejska. O podchlazení mluvíme, pokud klesne teplota pejska pod 35 °C.

You may also like...