Na karlovarském festivalu bude mít světovou premiéru film STAŘÍCI

Celovečerní hraný film Staříci režisérů a scenáristů Ondřeje Provazníka a Martina Duška se ve světové premiéře představí 30. června v hlavním programu letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V této svérázné roadmovie se dva bývalí političtí vězni ve více než pokročilém věku vydávají ve staré obytné dodávce napříč republikou s cílem vypátrat a zabít komunistického prokurátora z 50. let, který nebyl za své činy nikdy oficiálně potrestán. Bývalí odbojáři se teď místo totalitní společnosti musí utkat se svým stářím, se svými rodinami a s časoprostorem, kterému dávno nerozumí.

V hlavních rolích těchto vetchých vykonavatelů neoficiální spravedlnosti excelují Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.

Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně odstřelit zločinného komunistického prokurátora z 50. let – Karla Vaše. Mstitelé si stanovili datum odplaty na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel. Ve filmu se však tvůrci rozhodli jeho kontroverzní misi doopravdy odstartovat.

Tvůrci filmu Martin Dušek a Ondřej Provazník svůj přístup k filmu popisují slovy: „Nepřítelem našich hrdinů není ani tak nenáviděný prokurátor, ale spíš realita, která stojí mezi jejich úmyslem ho zabít, a faktem, jak to v jejich věku a situaci udělat. Gesto odplaty, volání po spravedlnosti, které společnost nevyslyšela, vezmou na svá bedra v podivuhodné závěrečné jízdě svého života dva starci, jimž takovou úlohu nemůže nikdo rozumný přát. Namísto akčních hrdinů tu máme staříky, kteří jsou mnohonásobně limitovaní – svým věkem i zdravotním stavem.”

„Jsme rádi, že Jiří Schmitzer kývl na nabídku na hlavní roli, i když v současné době role takového rozsahu odmítá. Stejně tak jsme rádi, že se po jeho boku objeví Ladislav Mrkvička, pro kterého je tahle role velký filmový comeback,“ říká o hlavní herecké dvojici O. Provazník.

„Natáčení bylo pro hlavní herce náročné. Své party ale oba pánové sehráli naprosto přesvědčivě, s odhodláním a někdy i na hranici svých fyzických možností, “ dodává Martin Dušek.

“Bylo to velké dobrodružství a splněný sen: letní roadmovie se dvěma kultovními kovboji. I když trochu pochmurná,” říká ještě Martin Dušek.

Producent Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm potvrzuje význam účasti filmu v hlavním programu na karlovarském festivalu: „Jsme jedním z mála českých filmů, které mají letos ve Varech svou světovou premiéru a jsme na to náležitě hrdí. Velmi se těšíme, až se o film podělíme s publikem a zažijeme první reakce.“

Staříci budou mít v průběhu karlovarského festivalu hned čtyři projekce a to 30. června od 16:00 světovou premiéru v Karlovarském městském divadle, 1. července od 19:00 v Kongresovém sále v Thermalu, 4. července od 19:00 v Kinosále Národního domu a 5. července od 20:00 v Kinosále B v Thermalu. Uvedení filmu podpoří svým koncertem Jiří Schmitzer 29. června od 20:00 v Domě České televize. 

Producentem filmu je společnost Endorfilm a snímek vznikl v koprodukci se společností Sentimentalfilm a s Českou televizí za podpory Státního fondu kinematografie, Eurimages, Audiovizuálního fond a programu Creative Europe Media.

Do českých kin snímek uvede CinemArt 17. října.