Na scénu historické budovy Národního divadla v Praze se po více než čtyřiceti letech vrátí Turandot

Pucciniho Turandot zahájí novoroční představení Opery Národního divadla. Poslední opera Giacoma Pucciniho se tak stane první premiérou v novém roce. Všechny postavy výpravné perské pohádky oblékne Boris Hanečka, osobní módní návrhář prezidentky Zuzany Čaputové a slovenských celebrit, který je zároveň autorem stylingu vizuálů k novince v repertoáru Opery ND.

Krutou a chladnou princeznu Turandot kladoucí svým nápadníkům hádanky, za jejichž nerozluštění je čeká smrt, ztvární v alternaci Anda-Louise Bogza, Iveta Jiříková a Eliška Weissová. V roli prince Kalafa, jehož láska nakonec přemůže princeznin chlad, se představí Michal Lehotský či Renzo Zulian. Národní divadlo Turandot uvede v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka, režie a scéna jsou dílem Zuzany Gilhuus, slovenské výtvarnice, režisérky a producentky, která žije v Norsku a spolupracuje s významnými evropskými scénami.

Předlohou opery Turandot je stejnojmenná commedia dell‘arte Carla Gozziho, její námět pochází z perského či mongolského Orientu, libreto děj zasazuje do středověkého Pekingu. Pro romantickou operu zásadní téma milenecké lásky v Turandot obestírají tajemné motivy ledu, ohně, měsíce a slunce a erotická vášeň tu záhadně plane v těsném sousedství s prudkou, bezcitnou nenávistí. Mimořádný divácký zážitek korunuje mistrovský Pucciniho hudební jazyk ozdobený mnoha „výstředními“ prvky – od orientálních parafrází přes brutální zvuk orchestru a disonantní harmonie až po divoce komplikované sborové a ansámblové scény.

Giacomo Puccini – Turandot

Premiéry 23. a 25. ledna 2020
Režie a scéna: Zuzana Gilhuus
Kostýmy: Boris Hanečka
Sbor a Orchestr Národního divadla, dirigent: Jaroslav Kyzlink, Zbyněk Müller  
Kühnův dětský sbor, sbormistr: Jiří Chvála

Reprízy 6. 2., 2. a 13. 3., 14. 4. 2020

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...