Národ sobě v digitální éře: První NFT Národního divadla jde do aukce

Digitální doba si žádá nové chápání umění a tím i nové přístupy k jeho prezentaci. Národní divadlo je nejen nositelem národního kulturního dědictví, klenotem české umělecké scény, ale velmi často i průkopníkem nových směrů. Proto se v rámci konceptu novodobé digitální filantropie rozhodlo vydat své první NFT (Non-fungible token). S využitím sítě blockchain tak naše první scéna vstupuje do digitálního světa. 

Jde o ikonickou fotografii první sólistky Baletu Národního divadla Nikoly Márové v roli Odetty. Jedinečný snímek zachycuje osudový okamžik z druhého jednání Labutího jezera, stěžejního díla klasického baletního odkazu.

První setkání Odetty s princem Siegfriedem. V jediné vteřině se může zračit celý osud, vždyť příběhy nemají jen jednu rovinu a konce mohou být bolavé. Ale nyní – nyní ještě Odetta sní… 

Aukce tohoto historicky prvního NFT bude zahájena 19. října 2022 ve 21 hodin a potrvá 5 dní. Online event se uskuteční v metaversu Somnium Space na webové adrese somniumspace.com/parcel/3250. 

Dražba proběhne pod záštitou Mecenášského klubu ND s cílem podpořit umělecký soubor Baletu Národního divadla. Vlastník tohoto NFT pomůže vzniku nového rehabilitačního a fyzioterapeutického centra ND, zaměřeného na komplexní diagnostiku a léčbu pohybového aparátu.Pracovním nástrojem tanečníků je jejich tělo, a to je křehké. Přitom zvyšující se nároky na pohybové vyjadřování a stálé překračování fyzických limitů vyžaduje i zvláštní ohled v oblasti rehabilitace a fyzioterapie. 

Foto: Pavel Hejný

Dílo vzniklo za přispění NFT galerie SOPRG rodiny Průchových z Malé Strany.

You may also like...