Národní soutěž Obal roku 2019

Historie soutěže OBAL ROKU sahá do 70. let minulého století. Nejsou dochovány přesné záznamy o vzniku, ale organizátor má k dispozici fotoalba z roku 1972, 1973 a 1974, samozřejmě černobílá, ve kterých jsou prezentovány vítězné obaly těchto ročníků. Soutěžilo se o nejlepší československé obaly, tradice se obnovila po sametové revoluci, nyní již pod taktovkou Syby. I po rozdělení Československa zůstal OBAL ROKU platformou obalového klání pro hráče z obou nyní již samostatných států. V posledních letech se věhlas i rádius soutěže posílil a přichází přihlášky i z dalších zemí. Letos tedy z Česka, Slovenska, Polska a Turecka.

Cílem soutěže OBAL ROKU je šíření pozitivního náhledu na obaly, představení novinek a trendů jak v obalech, obalových materiálech, ale také nejnověji i v procesech a technologiích balení či výroby obalů. Neméně důležitým aspektem je zviditelnění obalových konstruktérů a designérů.

Již v loňském ročníku si velká variabilita přihlašovaných obalů vyžádala upgrade v podobě  dvou rozdílných odborných porot. Změna se osvědčila a podobně jako loni i letos se jedna porota věnovala výhradně transportním obalům a procesům a technologiím, druhá obalům všech ostatních kategorií.  

Jana Žižková, předsedkyně obou porot;  členové porot: Andrej Beňačka, IKEA; Hana Hradecká, Ekokom;  Jiří Hejduk, Univerzita Pardubice;  David Marouš, Cordstrap; Pavlína Čurdová, Noviny pro grafický průmysl; Stanislav Břeň, časopis Svět balení a Systémy logistiky; Václav Doležal, SYBA; Eva Skopková, časopis Packaging;  Petra Kahovcová, Siemens; Radek Novotný, časopis Logistika; Zdeněk Ungrád, Panflex; Iva Werbynská, Atoz; Michael Šimek, GS1.

Hodnocení exponátů přihlášených do letošního ročníku otevřené národní soutěže OBAL ROKU probíhalo v prostorách organizátora, Obalového institutu Syba, v Rubešce, v pražských Vysočanech a to ve dnech 18. a 20. června 2019.

Výsledky soutěže jsou na webu www.obalroku.cz

Foto: Petr Brodecký

You may also like...