Národní zemědělské muzeum pořádá masopust a zabíjačku

Spojením dvou oblíbených akcí přichystalo Národní zemědělské muzeum návštěvníkům v sobotu 25. ledna opravdu nabitý program. Tradiční zimní akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu  (13. ročník) a Letenský masopust (7. ročník) se budou v prostorách muzea konat od 10 do 17 hodin. Připraveny jsou ukázky bourání prasete, zabijačkové speciality, divadelní představení, lidové tance či kuchařské a výtvarné workshopy. Masky a maškary mají i letos vstup do muzea zdarma!

Návštěvníky opět čekají ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa, tentokrát je na muzejním dvoře předvede mistr řezník František Kšána ml. Ten se mimo jiné zasloužil o znovuobjevení přeštického prasete a je tváří řeznictví Naše maso. V něm prodává výhradně české maso a výrobky z původních českých plemen. „Jsme malé řeznictví s velkým srdcem. Máme hovězí z plemene čestr, vepřové z přeštíků a vlastní uzeniny podle prvorepublikových receptur. Veškeré naše maso pochází ze zvířat od tuzemských chovatelů,“ uvádí řezník František Kšána.

Na muzejním dvoře budou probíhat také ochutnávky a prodej vybraných zabijačkových specialit. O hudební doprovod se postará skupina Kutálka a harmonikář. Připraven je doprovodný program pro děti – kromě cukrářského workshopu v gastrostudiu též celodenní výroba masopustních masek s výtvarnicí Evou Blahovou, zábavné aktivity s lektory a pro nejmenší návštěvníky pohádka O prasátku Arturovi. „Letos návštěvníci zažijí opravdovou masopustní zabijačku. Mají možnost poznat dvě nejvýznamnější zimní tradice českého venkova, ukázky řeznického řemesla i rej masopustních masek,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

Průvod Letenského masopustu, který každoročně pořádá Galerie Scarabeus, zavítá do muzea po 13. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní i taneční vystoupení a především tradiční masopustní masky. Minulé ročníky masopustního veselí připomene výstava fotografií. 

Bonusem pro návštěvníky, kteří dorazí v masopustních maskách (nikoli pouze ve škraboškách), je vstup na akci i do všech prostor Národního zemědělského muzea zdarma.

Letenský masopust

Letos se již posedmé sejdou účastníci masopustu v sobotu 25. ledna v 11 hodin před kostelem sv. Antonína na Strossmayerově náměstí. Poté, co převezme  Bakchus z rukou starosty masopustní právo, odehraje se první část Masopustní hry. Průvod v čele s chůdaři za doprovodu kapely Kutálka zamíří po ulici Milady Horákové k Národnímu technickému muzeu. Před budovou vystoupí chůdaři Long Vehicle Circus s představením Masopustní zabijačka. Po prohlídce hlavní expozice se ve 13 hodin maškary přesunou do Národního zemědělského muzea, kde Ty-já-tr zahraje druhou část Masopustní hry. V odpoledním bloku se mohou děti těšit na tři pohádky.

Herci Divadla Tondy Novotného zahrají inscenaci Jak se pejsek s kočičkou chystali na masopust. Dobře naladěné divadlo přichystalo představení Princezna čokoláda aneb Masopustní hodování. Divadlo Bořivoj zahraje představení Dva Kašpaři, které vychází z tradic lidového jarmarečního divadla. V odpoledním bloku se návštěvníci mohou těšit také na České lidové tance Folklorního spolku Bejvávalo z DDM Prahy 7. Kouzelník Pavel Langer předvede Masopustní čarování, kterého se účastní také diváci. Z muzea se průvod přemístí do Vodárenské věže v Korunovační ulici. Od 18 hodin bude masopustní program pokračovat v Galerii Scarabeus v ulici Jana Zajíce 7.

Přeštické černostrakaté prase neboli přeštík je původním českým plemenem, odvozeným z místních krajových rázů, které vznikly v západních Čechách v oblasti Přešticka, Klatovska a Domažlicka. Jeho typickým plemenným znakem je klopené ucho a černobílé zbarvení.

V současné době se toto plemeno nepoužívá v intenzivním komerčním výkrmu, neboť je oproti moderním typům prasat málo konkurenceschopné. Přeštické prase je představitelem tzv. selského prasete – jedná se o kombinovaný užitkový maso-sádelný typ s vyšší vrstvou hřbetního tuku. Maso z přeštických prasat se však vyznačuje vynikajícími senzorickými vlastnostmi, pro které je vyhledávanou gurmánskou pochoutkou.

Akce Letenské prase se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...