Nebeská schůzka Venuše s Jupiterem bude k pozorování v pražských hvězdárnách

Březnová obloha si hned v úvodu měsíce připravila pro všechny milovníky nebeského dění představení, v jehož hlavních rolích účinkují nejjasnější planety, Venuše a Jupiter. Jejich setkání, tzv. konjunkce, je poměrně vzácný astronomický jev, který můžeme na obloze pozorovat zhruba jednou až dvakrát ročně.

Již v průběhu února můžeme po setmění nad jihozápadním obzorem pozorovat Venuši, která postupně stoupá stále výš a zároveň pozvolna zvyšuje svůj jas. Několik měsíců trvající sezóna vhodných podmínek pro pozorování Jupiteru naopak pomalu končí, Jupiter se večer přesouvá stále blíž k obzoru a jeho jasnost pozvolna klesá. Než se nám ale na několik měsíců přesune na denní oblohu, dá si s Venuší velmi těsné dostaveníčko. Nejblíže k sobě, zhruba půl stupně, tedy asi jako průměr Měsíce v úplňku, se ocitají 2. března v ranních hodinách. My je při jejich setkání můžeme pozorovat večer před ním a po něm, tedy 1. a 2. března, nedlouho po setmění.

Vizualizace březnové konjunkce Venuše a Jupiteru. Písmeno Z označuje západ. Zdroj: Planetum/Stellarium

Obě pražské hvězdárny si na dané dny připravily mimořádně rozšířenou otevírací dobu již od 18 h, neboť úkaz bude pozorovatelný, jen dokud se obě planety neschovají zvědavým zrakům za obzor, tedy přibližně do 19 h.

Místo a čas Pozorování: Štefánikova hvězdárna a hvězdárna Ďáblice, 1. a 2. března, 18–19 hodin

You may also like...