Nejlepší mladíc se utkali ve finále programu Solve for Tomorrow

Deset nejlepších středoškolských týmů z celé republiky představilo své technologické projekty se sociálním přesahem ve finále programu Solve for Tomorrow. Vítězství vybojovali studenti VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, kteří vymysleli a sestavili prototyp chytrých brýlí pro nevidomé.

O konečném pořadí finalistů rozhodla odborná porota složená z vedení společnosti Samsung a vzdělávací organizace Junior Achievement na základě živých prezentací v prostorách smíchovské Next Zone 30. dubna.

Druhou příčku obsadila studentka pražského Gymnázia Arabská, která naprogramovala aplikaci pro snadnější dorozumění s neverbálními autisty, a na třetí pozici se umístili studenti Střední průmyslové školy v Brně s novou sociální sítí sdružující trenéry, fitness centra a lidi s chutí cvičit.

Na svých technologických řešeních pro „smart future“ studenti pracovali půl roku, do finále se dostalo top 10 z celkového počtu 72 přihlášených týmů z Česka a Slovenska. „Ve finále se sešlo různorodé spektrum projektů, od aplikací, softwarů, webových služeb až po fyzické produkty nebo celé ekosystémy. Porota to měla o to těžší, že každá z inovací byla v něčem unikátní, odlišná od ostatních a studenti je prezentovali na vysoké úrovni. Za pár měsíců se všichni finalisté propracovali od představ až k funkčním prototypům a testování. A právě ti, kteří dokázali svůj projekt neustále rozvíjet a formovat podle výsledků testování, zpětných vazeb a zjišťování skutečných potřeb cílové skupiny, v programu uspěli. Takový produkt obstojí a může být prospěšný statisícům lidí,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung, která globální soutěž v tuzemsku iniciuje.


Tři nejlépe umístěné týmy byly oceněny tablety, sluchátky a chytrými hodinkami. Tím však podpora mladých inovátorů nekončí. Všichni finalisté se mohou i nadále spolehnout na pomoc pracovníků Samsungu při dalším rozvoji svých projektů, získali nové kontakty, možnosti stáží, pozvánku na osobní prohlídku firemních pracovišť v Praze a Bratislavě nebo účast na letním alumni kempu pro absolventy programů.

TAB. 1: Vítězová programu Solve for Tomorrow 2023/24 a jejich projekty

  1. tým VisionNex, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou: chytré brýle, které využívají vsazenou kameru a umělou inteligenci k převodu okolního prostředí na zvuk
  2. tým DOMLUV SE!, Gymnázium Arabská, Praha 6: Android aplikace, která umožňuje jednoduchou a rychlou práci s obrázkovými kartičkami pro komunikaci
  3. tým GYMSPACE, Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova: aplikace sloužící k budování fitness komunit, tzn. propojování nováčků, trenérů, fitness center pro vyšší edukaci a motivaci

Foto: Samsung Solve for Tomorrow

You may also like...