Nominace pátého ročníku soutěže Czech Nature Photo

Mezinárodní porota vybrala v jubilejním pátém ročníku soutěže Czech Nature Photo nominované snímky. Do soutěže se přihlásilo 267 autorů, kteří zaslali 2300 fotografií. Novinkou letošního ročníku bylo Czech Photo Junior, do něhož se přihlásilo 227 žáků základních a středních škol, kteří zaslali téměř tisíc fotografií. Dále byla vyhlášena ve spolupráci se Zoo Praha kategorie Zvířata ve svém prostředí. Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni 4. května na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre. Po ceremoniálu bude otevřena výstava oceněných a vybraných snímků. Vše se bude řídit aktuálními nařízeními vlády.

„Už více než rok plánujeme platformu pro vzdělávání dětí a mládeže v oblasti fotografie spojenou s programem ve školách. Ačkoliv nám pandemie školy uzavřela, vyhlásili jsme Czech Photo Junior při soutěži Czech Nature Photo. A jsme ohromeni. Více než dvě stovky dětí ve věku 6–18 let poslaly téměř tisíc kvalitních fotografií. Je vidět, že děti příroda zajímá a její osud jim není lhostejný,“ komentuje zájem Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo.

Odborná mezinárodní porota zasedala v galerii Czech Photo Centre 3. března pod vedením fotografa přírody Vladimíra Čecha ml. Společně s ním o nominacích rozhodovali izraelský wildlife fotograf Boaz Amidror, fotograf Václav Šilha, ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený a Petr Tureček ze společnosti Cewe.

Minulý ročník Czech Nature Photo byl pro mě vůbec první zkušeností s rolí porotce, a přestože jsem k hodnocení jiných (často o dost zkušenějších fotografů) zpočátku přistupoval obezřetně, tak postupem času jsem do soutěže vnesl i svůj subjektivní pohled na fotografii zvířat a přírody. Přinejmenším v to doufám. Letošní ročník byl ovlivněný pandemickou situací a ani průběh poroty se tomu nevyhnul. Hodnocení probíhalo formou osobní komunikace části porotců přímo v galerii a části pomocí on-line přenosů. I z těchto důvodů nám letos hodnocení všech kategorií zabralo devět hodin. Další důvody byly již čistě „soutěžního“ charakteru – účast a konkurence byly obrovské a mnohdy jsme se jen těžko prodiskutovali ke třem nominovaným v jednotlivých kategoriích. Nutno ovšem zmínit, že s konečným verdiktem byla vždy celá porota spokojená a ve shodě,“ popisuje Vladimír Čech ml., předseda poroty pro ročník 2021.

Kompletní přehled nominací je uveden v příloze. Práce českých a slovenských fotografů zachycujících přírodu doma i ve světě bylo možné zasílat od 11. ledna do 14. února prostřednictvím elektronického systému.

Nominace v kategoriích CZECH NATURE PHOTO 2021 (pdf)

Soutěž a výstavu CZECH NATURE PHOTO 2021 pořádá – Czech Photo Centre.
A
kce se koná pod záštitou ministerstva životního prostředí. Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy a pod záštitou městské části Praha 13.

Generální partner: Trigema
Partneři: Cewe, Ptáček, Laufen, Soliter, Siko , Fomei, Samsung, Berlitz, Cobra, Pictoart, Newton Media, Econtest, Zoo Praha   , KRNAP, NP ŠUMAVA , Botanická zahrada, Lesy hl. m. Prahy, F-STOP.
Hlavní mediální partner: Mafra, a. s.
Mediální partneři: Radio Dab Praha, National Geographic, Prague TV, Prima ZOOM, Reflex, Lidé a Země.

You may also like...