Nová generace chatařů sází na pohodlí a minimalismus tiny housů

Češi bývají označováni za národ chatařů a chalupářů. Pořízení rekreačního objektu však v dnešní době může představovat finanční výzvu. Proto roste obliba takzvaných tiny housů, a to především mezi mladou generací. Mobilní a kontejnerové domky jsou v současnosti praktickou a cenově dostupnou alternativou ke zděným chatám. Kombinací obojího je projekt DOMECZECH, který nabízí řemeslnou kvalitu mobilních domů a flexibilitu domů kontejnerových.

V létě u vody, v zimě v horách. Výhodou DOMECZECHU je především to, že nemusí zůstat stát na jednom jediném místě. Celá konstrukce je totiž navržena tak, aby ji bylo možné kdykoliv a kamkoliv přesunout podle potřeb zákazníka. Díky jednotné velikosti se vejde na vlečku nebo návěs kamionu a poté lze domek po silnici převézt na novou, vysněnou lokalitu. Ať už doprostřed lesa, k rybníku, na svah, nebo na zahradu. To z rekreačního objektu činí udržitelnou a zároveň ekonomicky i ekologicky výhodnou stavbu. Zůstane vám totiž už navěky.

Takzvaný tiny house je díky jeho velikosti možné umístit i tam, kde by běžný zděný domek postavit nešel. V čem projekt DOMECZECH vyniká, je jednoduchost pořízení. Na pozemku vyroste už během jednoho dne, a to prakticky kdekoliv. „Protože podlahová plocha domku nepřekračuje rozměr 25 metrů čtverečních a výšku 5 metrů, je možné jej postavit i bez nutnosti stavebního povolení. Důležité je pohlídat si územní plán ve vybrané lokalitě. Svým zákazníkům nabízíme možnost bezplatného ověření umístění na daný pozemek, za úplatu pak zastupování při jednání s úřady,“ vysvětluje manager projektu DOMECZECH Luděk Rychtar.

Na místo je celá stavba dodána už v hotové podobě, která je ihned obyvatelná. Není tak nutné chatu vybavovat nebo v ní ještě nějaké prvky dostavovat. Jiří Brosch, autor projektu, chtěl při navrhování domku zachovat veškerý uživatelský komfort, a proto v něm jsou už připravené přípojné body, které umožňují snadnou instalaci a napojení na dostupné elektrické i vodovodní sítě. Ačkoliv si dnes mnozí mohou představovat tiny house jako domek uprostřed přírody odříznutý od civilizace, u DOMECZECHU o pohodlí a komfort nepřijdete.


Všechno na patnácti metrech čtverečních

DOMECZECH ukazuje, že všechno, co člověk pro dokonale pohodovou rekreaci potřebuje, se vejde na 15 metrů čtverečních. Kuchyňka s běžnými spotřebiči, posezení, prostorná dvoulůžková postel, koupelna se sprchovým koutem i splachovací toaletou a nechybí ani dostatek úložného prostoru. Minimalismus v tomto pojetí není vůbec o tom, že by se měl člověk něčeho vzdát, ale naopak. Modulární domky umožňují naplno pobývat v přírodě, a přitom mít k dispozici teplou vodu, elektřinu a útulné vybavení jako v hotelu.

Do interiéru je navíc možné zabudovat i řadu inovativních řešení, které samotný pobyt ještě více zpříjemní, od chytré televize až po klimatizaci, která vzduch efektivně ochlazuje, ohřívá a čistí. Všechno lze ovládat pomocí mobilní aplikace na dálku. „Díky tomu si můžete zapnout ohřev vody nebo vytápění přesně na čas vašeho příjezdu, takže není nutný nepřetržitý provoz. V mobilní aplikaci je možné sledovat i zabezpečení objektu a kontrolovat, jestli je na místě všechno v pořádku,“ popisuje Rychtar. 

Rekreace bez zbytečných výdajů a starostí

I při navrhování vzhledu DOMECZECHU autor myslel na udržitelnost celé stavby, aby byla nejen designovým kouskem, ale zároveň dokonale zapadla do přírody a nijak ji vzhledem ani provozem nenarušovala. Dohromady se tak propojuje originální vzhled s vysokou funkčností. Každý detail uvnitř i venku konstrukce je promyšlen tak, aby poskytoval nejen pohodlí, ale i dlouhou životnost a minimální údržbu.

Tu zajišťují vhodně zvolené materiály, které jsou nadčasové a zároveň bytelné, a tím se hodí do jakéhokoliv prostředí. Základním prvkem domku je dřevo, což zajišťuje právě výdrž několik desítek let bez nákladných oprav. Konstrukce je navíc vyztužena speciálním sendvičovým systémem, jenž funguje jako izolant. V kombinaci s inovativními technologiemi, které domek využívá, se minimalizují ztráty tepla, což vede i ke snížení energetické náročnosti na vytápění nebo chlazení. Úspornost provozu ještě navíc doplňuje ideální velikost domku. Díky ní je totiž snížen i celkový odběr energie, což přináší další úspory navíc. Investice do modulárního domku pro rekreaci se tak po několika sezónách vrátí.

Foto: DOMECZECH

You may also like...