Nové album Terezy Maškové Svět je málo růžový povzbudí, rozesměje, rozpláče, dojme i pobaví

Dva roky po vydání svého debutového alba Zmatená přichází Tereza Mašková s druhým studiovým albem. CD s názvem Svět je málo růžový doprovází singl a videoklip Náš příběh.

Příběh o tom, jak se z jedné skladby neplánovaně stalo celé album…

Příběh alba Svět je málo růžový se začal psát rok před jeho vydáním – na podzim 2021. „Stalo se to v době, kdy jsem cítila, že se blíží čas na nové album.“ vzpomíná Tereza. „Jednoho dne se mi ozval mladý, jen devatenáctiletý český producent Václav Hoidekr s tím, že má písničku, která je jako stvořená pro mě. Dali jsme tomu šanci, potkali jsme se ve studiu a stalo se něco, co ani jeden z nás nečekal.“ Umělecká chemie mezi Terezou a Václavem zafungovala tak dokonale, že místo jedné skladby jich nakonec společně nahráli devět, které dnes, přesně rok na to, Tereza vydává na novém albu.

Tereza Mašková a její autorská premiéra

Čerstvě vydané album v sobě ukrývá velký umělecký posun Terezy Maškové – poprvé se totiž spolupodílela na skládání naprosté většiny písní (až 8 z 10 skladeb), což dodává celému CD o to osobnější rovinu. „Řekla bych, že toto album je takové hudební zrcadlo, které jakoby odráží „dvě tváře jedné Terezy“. Polovina skladeb je konzervativnější Tereza, zpívá o vztazích a o vážnějších tématech (Jenom ty a já, Náš příběh, Z tvých rtů, Budu při tobě stát) a druhá polovina písniček, to je taková „normální Tereza“, která je občas i trochu bláznivá a střelená a ráda zpívá i takové vtipné, odlehčené písničky, ale i do těch vždy ráda vkládá důležitá poselství (Zpívám si dál, Všechno je tak, jak má být, Do jiné doby, Do blba se dívat),“ vysvětluje Tereza koncept alba.

Samostatnou kapitolou na albu je skladba s názvem Scházíš. Terezina dosud nejintimnější hudební zpověď je věnována jejímu zesnulému otci. Když přijde řeč k nejsmutnější pasáži alba, Tereza dokazuje, že název Svět je málo růžový nedostal náhodou… Jako umělkyně ve svých skladbách dokazuje dar vidět i ty nejnáročnější životní chvíle či tíživá témata z té světlé stránky… „Scházíš je velmi, velmi osobní a smutná písnička, ale přesto bych byla šťastná, kdyby byla vnímána naopak – jako oslava života a vzkaz jak moc dokážeme milovat své nejbližší, i když už tady nejsou s námi a ponechat si v srdci to nejlepší, co nám do života přinesli .“

Desítku skladeb uzavírá singl Dívej se na mě z produkce Martina Kavuliče s textem Kamila Peteraje, který Tereza představila v květnu letošního roku jako první ochutnávku z alba.


Náš příběh

Vydání alba provází singl Náš příběh, ve kterém hostuje jeden z nejpopulárnějších českých herců současnosti Marek Lambora. Diváci ho znají zejména díky jeho nedávným rolím ve filmu Láska hory přenáší či v pohádce Princezna zakletá v čase. Zazářil i jako absolutní vítěz 6. série show Tvoje tvář má známý hlas a velkou přízeň si získal díky hlavní roli v úspěšném seriálu Slunečná. Kromě toho si zahrál v pohádce Zakleté pírko, ve filmech Ostravák Ostravski a Dvojníci či v seriálech Ohnivý kuře, Černé vdovy a Přístav.

„Tato skladba je v podstatě příběh a rozhovor mezi mužem a ženou, proto mi přišlo přirozené, že by to měl být duet. Když jsem přemýšlela, koho oslovit, jediný, kdo mi tam dokonale pasoval, byl Marek,“ vzpomíná Tereza. „Terezka mi zavolala a „vybalila na mě“, že má takovou písničku a že by byla ráda, kdybych to zpíval s ní. Překvapilo mě to, pamatuji si, že moje první reakce byla otázka, zda ví, že jsem v první řadě herec, ne zpěvák (smích); na co ona odpověděla, že to samozřejmě ví, ale trvala na svém,“ dodává Marek Lambora. „Marek nakonec nabídku přijal, z čehož mám velkou radost, protože kromě toho, že je herec, je i velmi dobrý zpěvák a výsledek naší spolupráce je přesně takový, jaký jsem si představovala,“ hodnotí Tereza.

Po zdařilé spolupráci ve studiu se dvojice setkala znovu – tentokrát před kamerami. K duetu natočili videoklip v režii Jakuba Mahdala, který už pro Terezu režíroval klipy Žár, New Me či Nahá. Vizuál je založen na scénickém tanci s choreografií Anny Sitnerové a prostřednictvím pohybu vypráví příběh, jakým si procházejí mnohé páry. „Naše choreografie je metaforou rozhovoru muže a ženy – je v ní drama i něžnost, láska i nenávist – všechny ty dobré i špatné věci, které patří ke vztahům,“ vysvětluje Tereza, která před natáčením absolvovala s Markem Lamborou několik tanečních tréninků. „Byla to opravdu velká výzva, protože jsme protancovali doslova celou písničku. Takže jsme si to oba pořádně odmakali. Ale když vidím výsledek, tak jsem opravdu ráda, že jsme do toho šli. Všechny ty tréninky a příprava stály za to. Chtěli jsme co nejvěrněji vylíčit reálné emoce a myslím, že se nám to podařilo,“ říká Tereza na závěr.

Album Svět je málo růžový oficiálně vyšlo pod hlavičkou Warner Music v pátek 21. října. Album Svět je málo růžový na digitálních službách: terezamaskova.lnk.to/SvetJeMaloRuzovy

You may also like...