Nové lednové knihy: Milý Micíku aneb Covid v Kocourkově, Za to mi zaplatíš a Kluci ze hřbitova

Zajímavé knižní novinky z nakladatelství Euromedia, které právě vycházejí a bylo by určitě škoda je přehlédnout.

Autorem první z nich je známý evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Kostru jeho knihy Milý Micíku aneb Covid v Kocourkově tvoří výběr z článků, publikovaných na blogu, Facebooku či v jiných tištěných nebo elektronických médiích a štědře komentovaných přímo autorem. Kniha vychází v nakladatelství Universum.

Další dvě novinky jsou z nakladatelství Kalibr a potěší především milovníky napětí.

Za to mi zaplatíš je název nového psychologického thrilleru anglické spisovatelky Teresy Driscollové, kterou už čeští čtenáři znají díky jejím předchozím knihám Mám nad tebou moc a Chladná jako led. 

Druhý thriller s názvem Otisk napsala Američanka Alexandra Oliva. I s ní se čeští čtenáři již mohli setkat – před pěti lety vyšel česky její debut, román Poslední. Tento thriller je ale ještě temnější – hlavní hrdinka strávila dlouhých dvanáct let zavřená na farmě, zcela odříznutá od okolního světa. 

Především „náctiletým“ čtenářům je určena paranormální latinskoamerická romance, která vychází v nakladatelství Yoli a jejímž autorem je Aiden Thomas. Hlavním hrdinou románu Kluci ze hřbitova je trans kluk Yadriel, který je tak trochu „brujo“, tedy kouzelník. Když se snaží vyvolat ducha svého zavražděného bratrance, omylem místo něj vrátí na svět ducha problematického spolužáka Juliana, který neměl zrovna nejlepší pověst… 

Jaroslav Flegr: Milý Micíku, aneb Covid v Kocourkově

Jak se pozná „hodný“ a „zlý“ virus…? Proč a jakým směrem viry mutují, a můžeme to my, jejich lidští hostitelé, nějak ovlivnit? Jak to, že s denními počty nakažených se obvykle dlouho nic dramatického neděje, načež náhle a zdánlivě bezdůvodně vystřelí na několikanásobek…?

Na tyto a mnohé další otázky odpovídá známý evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr ve svých internetových článcích tak, aby mu rozuměl nejen jeho zrzavý kocourek Micík, ale především lidští čtenáři.

S humorem (občas dosti černým) pojaté výklady o zákonitostech epidemie a návody, jak ji bez újmy na tělesném i duševním zdraví přežít, doplňují aktuální komentáře a rozhovory, které vede přidrzlý Micík se svým „majitelem“.

V pandemických časech plných chaotických a často protichůdných informací se Jaroslav Flegr rozhodl přispět do celospolečenské diskuse i názory odborníka, který právě o zákonitostech evoluce patogenů a vývoje epidemií přednáší již 20 let univerzitním studentům. S těžkým srdcem odložil stranou svůj milovaný výzkum toxoplasmózy a zamrzlé evoluce a začal se na své facebookové zdi věnovat rubrice pravidelných reportů o covidové situaci.

Kostru knihy tvoří výběr z Flegrových článků publikovaných v roce 2020 na blogu, Facebooku či v jiných tištěných nebo elektronických médiích a štědře komentovaných přímo autorem se zhruba 6–12měsíčním odstupem. Vtipný a čtivý text ilustruje nejen vývoj covidové pandemie v Česku a ve světě, ale i vývoj osobních názorů a osudů autora v průběhu dramatického prvního roku epidemie. Většina článků popisuje či vysvětluje jednotlivé přírodní i společenské děje, se kterými jsme se během pandemie setkali a které nás každého tak či onak zasáhly.  

Flegrův FB zápisník se stal na podzim 2020 jedním z nejsledovanějších zdrojů informací k aktuální covidové problematice. Dopad jeho textů na společnost byl zcela mimořádný, protože málokdo dokázal závažné a vysoce odborné téma podávat tak lehkou a zábavnou formou.  

I to byl asi důvod, proč autorův blog facebook.com/prof.jaroslav.flegr získal v loňském roce nominaci na prestižní ocenění Magnesia Litera.

Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. (*1958) je český evoluční biolog zabývající se evoluční parazitologií, evoluční epidemiologií a evoluční psychologií.

Je autorem tří vysokoškolských a středoškolských učebnic evoluční biologie a čtyř populárně naučných knih, z nichž titul Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin získal v roce 2007 cenu Magnesia litera v kategorii literatura faktu. Na toto ocenění byla v roce 2021 nominována i jeho facebooková stránka Milý Micíku. V témže roce obdržel také cenu redakce iDnes v soutěži Bloger roku.

Teresa Driscollová: Za to mi zaplatíš

Je to jen další obyčejná středa, dokud v redakci nezazvoní telefon a ze sluchátka se neozve děsivá výhružka: „Vezmu na tebe ocelovou strunu…“ Novinářka Alice Hendersonová je přesvědčená, že to není osobní. Že se jedná o útok na celé noviny. Brzy však pochopí, že opak je zřejmě pravdou.

Policejní vyšetřování nikam nevede, a tak Alicin přítel najímá soukromého detektiva Matthewa Hilla, aby na ni dával pozor. Situace se i tak s každým dnem vyostřuje. Někdo ji pronásleduje, ale proč…? Někdo chce, aby trpěla, ale za co…? Možná se někoho dotkla v některém ze svých článků…? Alice je rozhodnutá zachovat chladnou hlavu, někdy je ale strach silnější než zdravý rozum.

Teresa Driscollová působila více než pětadvacet let jako novinářka, patnáct let jako moderátorka zpráv v televizi BBC a při práci se setkala s příběhy, které dál domýšlela. Dlouho se věnovala oblasti kriminality. S dojetím sledovala reakce, které jednotlivé případy vyvolávaly, a neuniklo jí, jaký dopad mají na rodiny, přátele obětí i na svědky. 

Alexandra Oliva: OTISK

dříznutá od okolního světa na odlehlé farmě jen se svou matkou a sestrou – dvojčetem.

Pak jednoho dne přelezla zeď a začala hledat pravdu. Čím víc odpovědí však objevuje, tím víc si přeje, aby všem kromě ní zůstaly skryty. Ve světě, který ovládají sociální média a moderní technologie, je však nemožné ukrýt cokoli. Svou minulost, svou identitu ani svou snahu nalézt v něm místo. Zvlášť když někdo, komu by na Lindě mělo záležet nejvíc, by nejvíc ze všeho uvítal její smrt… Originální, temný thriller pro čtenáře J. P. Delaneyho.

Alexandra Oliva se narodila a vyrůstala v severní části státu New York. Absolvovala bakalářské studium historie na Yaleově univerzitě a magisterské studium oboru tvůrčí psaní na newyorské The New School. Žije v regionu Pacific Northwest s manželem, synem a psem. 

Aiden Thomas: Kluci ze hřbitova

Trans kluk Yadriel by se rád zavděčil své latinskoamerické rodině, která má problém přijmout jeho gender. Aby jim dokázal, že je pravý „brujo“ (kouzelník), rozhodne se s pomocí své sestřenky a nejlepší kamarádky Maritzy provést rituál s cílem vyvolat ducha jejich zavražděného bratrance. Něco se ale zvrtne a Yadriel místo něj vyvolá ducha Juliana Diaze – kluka z místní střední, který neměl zrovna nejlepší pověst.

Yadriel by se ho milerád zbavil, ale Julian nehodlá odejít jen tak. Je odhodlaný přijít na to, co se mu stalo, a zbavit se tak pout, která ho na tomto světě drží. Yadrielovi nezbývá než Julianovi pomoci. Čím více času spolu však tráví, tím méně si Yadriel přeje, aby Julian odešel…

Aiden Thomas (je nebinární bytost, proto o sobě hovoří v množném čísle…) se narodili v Oaklandu v Kalifornii a během svého bláznivého dospívaní často navštěvovali nedaleký hřbitov Mountain View. Později získali titul z tvůrčího psaní na univerzitě Mills College. Jako queer, trans latinskoamerického původu, se Aiden výrazně zasazují o rozmanitou reprezentaci LGBTQ+ osob ve všech typech médií.

You may also like...