Nové výukové středisko včelařství v Praze nabízí netradiční pohled na spiritualitu včel

V Praze v Horních Počernicích bylo 29. září 2020, na svátek sv. Michaela, otevřeno nové včelařské centrum na pozemku anthroposofické společnosti, v zahradě obklopené vrostlými akáty, je vystaven hlavní přednáškový sál v podobě mongolské jurty, která uvnitř vytváří dokonalý kruhový prostor pro setkávání lidí, kde každý může sedět v čele. Zahrada kolem je zabydlena včelími úly, přičemž některé z nich již svým geometrickým tvarem prozrazují, že tady půjde o včelaření s duchovním přesahem.

Zvláště v dnešní době, kdy lidé mají niternou potřebu najít hlubší vrstvy a smysluplnost svého života, se ukazuje jako klíčové poznávat i ve zdánlivě běžném to nejvyšší, nalézat duchovnost, která se manifestuje v drobnostech. A právě o tom, že též včelaření nebylo vždy jen o sbírání medu, ale že šlo o činnost naplněnou vědomím vedoucí přes práh všednodennosti, věděli i naši předci mnohé. Poslední dozvuk v české literatuře je možné najít např. i ve známém díle Boženy Němcové, kdy je připomínáno, aby Barunka nezapomněla včeličkám říci, až babička umře, aby včelky také neodešly.

Včelí kruhové centrum Stoliň se tak má stát především kulturním místem setkávání hledajících lidí. Má být dokladem toho, že každý byť i docela malý díl země může člověka upomínat na jeho pozemský úkol a návštěva v budované zahradě dvanácti smyslů může být svému návštěvníku znamením, že každý z nás je ve skutečnosti mikrokosmem, ve kterém se zrcadlí širý svět a že v každém z našich dvanácti smyslů má svůj díl též část hvězdného nebe. Budovaná zelená střecha na sociálním zařízení je svou plochou sic jen drobným příspěvkem do společné péče lidí o vodu a péči o krajinu v městské zástavbě, ale v rámci vzdělávacího procesu ekologické výchovy může i jeden praktický příklad inspirovat víc, než rozsáhlé texty teorie. Vědomí důležitosti podobných vzdělávacích aktivit pro společnost je dokládána nejen příspěvkem dobrovolnických odpracovaných hodin členů a přátel Spolku SRDCEVČELE, ale také finanční podporou řady dárců, mimo jiné též odborem životního prostředí Magistrátu Hl. m. Prahy či Nadací Divoké husy, podporující projekty v sociální oblasti.

Překonání krizí současnosti je možné jen v pozitivním pohledu na budoucnost, kterou společně utváříme. I to se můžeme od včel naučit. A tmu i té nejčernější noci může proměnit i jen jedna jediná zapálená svíce. Vyrobte si ji z pravého vosku sami, třeba právě při vaší příští návštěvě včelího kruhového centra v ulici Stoliňská.

Nejbližší akce ve Včelím kruhovém centru Stoliň, Praha 20 – Horní Počernice, naproti ZŠ Chvaly -Stoliňská 823/16:

SVĚTLO DO TMY! – výroba svíček ze včelího vosku na váš adventní stůl, 17. – 19. 11. 2020, 25.- 26.11. 2020, 9:00 – 20:00

Přijďte s námi oslavit Den boje za svobodu a demokracii a vyrobte si svíčky na váš adventní stůl. Kdykoli během těchto tří dnů můžete zažít omamnou atmosféru voskem a propolisem provoněné jurty, s poleny praskajícími v krbových kamnech.

Příspěvek na materiál dle množství a velikosti vyrobených svíček. Akce se uskuteční s respektem k aktuálním vládním opatřením, souvisejícím se zamezením šíření onemocnění COVID-19. Stále věříme a zázraky a těšíme se na viděnou.

LÉČIVÉ DARY VČEL – kurz výroby léčivých substancí, v sobotu 21. 11. 2020, 11:00 – 16:00

Vyrobíte si základ své propolisové tinktury, propolisovou mastičku, motanou a máčenou svíčku ze včelího vosku. Pokud nám zbude čas a chuť, pustíme se i do voskovaných svačinových ubrousků ze včelího vosku.

Kurz má omezenou kapacitu 8 účastníků. Akce se uskuteční s respektem k aktuálním vládním opatřením, souvisejícím se zamezením šíření onemocnění covid-19.

Kontakty:

Mgr. Martin Semerád, Ph.D, martin.semerad@srdcevcele.cz
Julie Včeláková, julie.vcelakova@srdcevcele.cz

https://srdcevcele.webnode.cz/kontakt/
https://www.facebook.com/srdcevcele/

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...