Novinky třetího únorového týdne, které přináší nakladatelství Euromedia

Třetí únorový týden přinesl na pulty knihkupectví několik zajímavých novinek. První z nich je sbírka povídek Einstein přeplouvá Labe u Hamburku jednoho z nejvýznamnějších autorů německé poválečné literatury, Siegfrieda Lenze (1926–2014).

Fanoušky severských thrillerů určitě potěší Pán hory z pera švédského autora Anderse de la Motteho. Svůj první případ zde řeší inspektorka Leonore Askerová, která moc nevychází s kolegy, a proto byla odsunuta do Oddělení ztracených duší, kde se řeší odložené případy. Jeden z nich však úzce souvisí i se současností…

Další novinou je psychothriller Pavučina lstí od americké bestsellerové spisovatelky Julie Clark (např. Poslední let, Otec neznámý…). Hlavní hrdinkou je Kat Robertsová, která už deset let trpělivě čeká na návrat ženy, jež jí obrátila život naruby. Chce o ní zjistit pravdu a také se pomstít…

Corina Bomannová je oblíbená německá autorka ženských a historických románů. Její novinka Andělé v bílých pláštích – Hvězdná hodina je prvním svazkem nové čtyřdílné série a zavede čtenáře do Berlína těsně po 1. světové válce. Zdravotní sestra Hanna oplakává ztrátu milovaného snoubence a ze všech sil pomáhá budovat novou nemocnici Waldfriede v Zehlendorfu.

Hodit starosti za hlavu a zachovat si duševní pohodu a odolnost – to je to, co si přejeme všichni, abychom ustáli náš každodenní životní styl a lépe odolávali všudypřítomnému stresu. Pomoc nabízí americká novinářka Brigid Delaney, která se nechala vést dávnou moudrostí stoiků a nahlédla s nimi do nejhlubších otázek lidské existence. Její kniha Zbav se obav je skvělou inspirací, jak být v klidu i v chaotických časech.

Siegfried Lenz: EINSTEIN PŘEPLOUVÁ LABE U HAMBURKU

Siegfried Lenz proslul zejména svými romány, jeho povídková tvorba však také stojí za pozornost. Texty jsou sice literárně náročné, zároveň však poetické a nadčasové – dotýkají se témat mezilidských vztahů, paměti, moci, relativity.

Tento povídkový soubor obsahující třináct textů vyšel poprvé v Lenzově kmenovém nakladatelství Hoffmann und Campe v roce 1975, zatím poslední vydání je z roku 2017. Obsahuje třináct textů z let 1966–1974, které česky vycházejí až nyní v překladu Jany Zoubkové.

Siegfried Lenz (1926–2014) patřil s Heinrichem Böllem a Günterem Grassem k určujícím postavám německé poválečné literatury. Jeho povídková tvorba byla zařazena do školní četby. Následovaly romány, z nichž většina vyšla i česky: Hodina němčiny (1968, česky 1974), Vzor (1973, č. 1976), Vlastivědné muzeum (1978, č. 1984), Cvičiště (1985, č. 1989).

Anders de la Motte: PÁN HORY

Inspektorka Leonore Askerová s kolegy moc nevychází, proto ji odsunuli do Oddělení ztracených duší, kde se zabývá odloženými případy. Ale i tam se začne řešit aktuální zmizení místní dívky…

Jak to souvisí s maketou města, kam zničehonic přibyla nenápadná figurka? S opuštěnými budovami a zákoutími, jejichž objevování se pro někoho stalo vášní? Leonore se brzy ocitá na stopě sériového únosce. Je odhodlaná ho chytit. A on prahne po další trofeji… 

Novinka od mistra krimi, tentokrát pro fanoušky severských thrillerů. Stejně jako klasici Jo Nesbo a Stieg Larsson nás autor nechá nahlédnout do nejtemnějších stránek lidského nitra.

Anders de la Motte (*1971) patří v rodném Švédsku k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Debutoval akčním příběhem Geim (č. Game, 2013) o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí, který nakonec vydáním pokračování Buzz (č. 2013) a Bubble (č. 2014) rozšířil na trilogii. Poté napsal diptych krimirománů MemoRandom (č. 2015) a UltiMatum (č. 2016) z prostředí organizovaného zločinu. Následoval kvartet psychothrillerů Konec léta (č. 2018), Podzimní případ (č. 20219), Zimní oheň (č. 2020) a Jarní oběť (č. 2021). Všechny čtyři obsadily vždy po vydání první místo na žebříčku bestsellerů ve Švédsku a dosáhly prodejů přes 100 000 výtisků.

Julie Clark: PAVUČINA LSTÍ

Meg Williamsová. Maggie Littletonová. Melody Wildeová. Různá jména pro stejnou ženu. V jedné chvíli zmizí, aby se vynořila jako někdo jiný…

Studentka. Životní koučka. Realitní agentka. Objeví se vedle vás a bude vám říkat přesně to, co potřebujete slyšet, a než se nadějete, nejspíš vás připraví o vše. Kat Robertsová už deset let čeká na návrat ženy, která jí obrátila život vzhůru nohama. A teď když se tak stalo, je Kat odhodlaná být tou, kdo o ní zjistí pravdu. Jak se však obě sbližují, začínají se hroutit Katiny dlouholeté domněnky a musí se ptát, kdo je Meginým skutečným cílem.

Pavučina lstí se noří hluboko do psychiky dvou žen a jejich posedlosti najít spravedlnost a změnit svůj osud.

Julie Clark se narodila a vyrůstala v Santa Monice v Kalifornii, kde trávila čas čtením na pláži, zatímco ostatní surfovali. Je autorkou bestsellerů Poslední let a Otec neznámý. Žije v Los Angeles se svými dvěma syny a jedním goldendoodlem.

Corina Bomannová: ANDĚLÉ V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH – Hvězdná hodina

Berlín 1919. Na konci války mladou zdravotní sestru Hannu těžce poznamenala ztráta milovaného snoubence. Jen přechod do nově budované nemocnice Waldfriede v Zehlendorfu ji dokázal vytrhnout ze začarovaného kruhu zoufalství, protože si nepřála nic jiného než pomáhat trpícím a nemocným.

Než ale nemocnice otevřela své brány prvním pacientům, musela Hanna spolu s celým osazenstvem přestát mnoho měsíců tvrdé práce, nedostatku potravin a nejistoty. Povzbuzována neotřesitelnou důvěrou sympatického vedoucího kliniky doktora Conradiho tuto zkoušku zvládla. Avšak v okamžiku, kdy se už ve Waldfriede konečně začala cítilt jako doma, si ji znovu našla minulost…

Corina Bomannová (*1974) vyrostla v malé vesnici v Meklenbursku – Předním Pomořansku a nyní žije v Berlíně. Aktuálně patří k nejúspěšnějším německým autorkám ženských a historických románů.

Brigid Delaney: ZBAV SE OBAV

Oblíbená sloupkařka deníku The Guardian se v tomto srdečném a hlubokomyslném díle, které je plné vřelosti, humoru a nadhledu, celý rok zabývá tím, jak žít bohatý a smysluplný život, a obrací se k dávné moudrosti stoiků, aby nahlédla do nejhlubších otázek existence.

 „Vnější chaos je zjevný – klimatická krize, pandemie, přetrvá­vající rasismus, rostoucí nerovnost a prudce stoupající životní náklady, války, nárůst psychických poruch. A pak tu je vyho­ření, narůstající závislosti a užívání návykových látek, zotro­čení mobilními telefony, narušený pocit společné řeči, zneužívání a nenávist na sociálních sítích, nacházení útočiště v našich domovech, na obrazovkách, platformách a v komnatách ozvěn a existenciální sklíčenost. Ta je způsobená nedostat­kem rituálů, života v komunitě nebo sdíleného smyslu žití.

Brigid Delaney je novinářka píšící pro britský deník The Guardian a autorka oblíbeného sloupku „Brigid Delaney’s Diary, který čte mnoho lidí v Austrálii, Spojených státech a Velké Británii. Napsala tři knihy: This Restless Life, Wild Things a Wellmania. Poslední uvedený titul byl vydán i v Británii, Kanadě, Spojených státech a Francii a stal se inspirací pro osmidílný komediální seriál na streamovací platformě Netflix.

You may also like...