Novinky v rodném domě Ferdinanda Porsche

Před 145 lety, 3. září 1875, přišel v dnešním Liberci-Vratislavicích na svět světoznámý automobilový konstruktér Ferdinand Porsche. Rodný dům Ferdinanda Porsche při této příležitosti obměnil moderní expozici dvěma novými atraktivními exponáty:

Porsche 356 „Nr. 1“ Show Car

Předání úplně prvního sportovního vozu nesoucího rodinné jméno Porsche zákazníkovi proběhlo 8. června 1948. Během následujících deseti let však originální automobil prošel řadou úprav. V restaurátorských dílnách stuttgartského Muzea Porsche proto v roce 2018 vznikl unikátní Show Car, s milimetrovou přesností rekonstruující prapůvodní podobu originálu. Výsledek mohou nyní obdivovat návštěvníci ve Vratislavicích.

Modulární elektrifikovaná platforma (MEB)

Více než 120 let po průkopnických počinech Ferdinanda Porsche se vysoce efektivní a ekologická elektromobilita prosazuje v širším měřítku. Koncern Volkswagen vyvinul modulární elektrifikovanou platformu (MEB), stavebnicový systém umožňující stavbu elektromobilů různých velikostí a kategorií. Exponát Rodného domu Ferdinanda Porscheho představuje tento technický základ sdílený například novým modelem ŠKODA ENYAQ iV z Mladé Boleslavi.

Zajímavé přednášky

Rodný dům Ferdinanda Porsche  v Tanvaldské ulici 38 v Liberci-Vratislavicích navíc připravil zajímavé přednášky z cyklu „Křižovatky techniky“. Začínají vždy v 17:30, vstup je zdarma.

30. září: Ferdinand Porsche a Volkswagen

O vztahu slavného rodáka k produktu i společnosti nesoucí jméno Volkswagen pohovoří Dieter Landenberger, vedoucí útvaru Historická komunikace koncernu Volkswagen. Simultánní tlumočení je zajištěno.

7. října: ŠKODA 110 R Coupé – 50 let legendy

Na podzim 1970 odstartovala v závodě v Kvasinách desetiletá kariéra ikonického sportovního vozu ŠKODA 110 R Coupé. „Erko“ obdivované generacemi motoristů přiblíží Radoslav Svěcený, autor knihy o tomto modelu.

21. říjen: 24 hodin Le Mans

Historické okamžiky z vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans znovu ožívají na snímcích fotografa a komentátora Martina Straky. Před přednáškou jejich autor provede zájemce svojí výstavou ve stylovém prostředí bývalých garáží.

Rodný dům Ferdinanda Porsche je veřejnosti běžně přístupný v pátek, sobotu a neděli od 9:00 do 17:00, v ostatní dny po předchozí domluvě s návštěvní službou ŠKODA Muzea. Návštěvu rodného domu lze v rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného spojit s prohlídkou ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi, kde je zároveň možné navštívit partnerské Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Návštěvníci ŠKODA Muzea v něm obdrží slevu.

Text: Bohumil Brejžek
Foto: Škoda Auto

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...