Novoměstská filharmonie vystoupí v Betlémské kapli s jazzovými a muzikálovými melodiemi

Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují vystoupí 2. 6. 2024 v Betlémské kapli v Praze s jazzovými a muzikálovými melodiemi ve velkolepém aranžmá. Speciálním hostem bude mladý klavírní virtuos Matyáš Novák.

Diváci se spolu s Novoměstskou filharmonií (NoFi) vydají na cestu kolem světa. V duchu muzikálu West Side Story vyrazí z Portorika do Spojených států amerických. Do Francie nás zavede Bohuslav Martinů, který zde napsal zábavnou skladbu Le Jazz. K prolínání východního a západního světa dojde v případě skladby Tahiti Trot. Ruský skladatel Dmitrij Šostakovič tak pojmenoval své orchestrální aranžmá skladby Tea for Two z amerického muzikálu No, No, Nanette. Od stejného autora posluchači uslyší několik částí z jeho jazzové suity. Fanoušky latinsko-amerických rytmů nadchnou temperamentní skladby Conga del Fuego Nuevo a Danzón No. 2 mexického skladatele Artura Márqueze.

“Orchestr v Praze vystupoval naposledy před rokem. Ve Valdštejnské zahradě jsme tehdy hráli Star Wars suitu – hudbu z filmu Hvězdné války – a části z cyklu Planety Gustava Holsta. Moc rádi na to vzpomínáme a doufám, že stejně skvělý koncert bude i ten, co nás čeká v červnu,” těší se ředitelka tělesa Eliška Kratěnová.

Novoměstská filharmonie je osmdesátičlenný orchestr s bohatými zkušenostmi s vystupováním na tuzemských (Smetanova Litomyšl) i mezinárodních (Evropský hudební festival, Musica festa Florence) festivalech, ze kterých si pravidelně přiváží zlaté medaile i další ocenění.

Na svých koncertech kombinuje Novoměstská filharmonie klasickou hudbu s orchestrálními provedením skladeb z filmů a muzikálů. Ve svém domovském regionu pravidelně vyprodává koncerty a zápal jejich mladých hráčů nabíjí přítomné diváky pozitivní energií. Jako své poslání si orchestr zvolil předávat lásku (nejen) ke klasické hudbě.

Matyáš Novák, foto Lenka Hatašová

Klavírista Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. O jeho zcela mimořádném hudebním talentu svědčí nejen množství cen na domácích a zahraničních soutěžích, ale i fakt, že ve svém mladém věku má v repertoáru čtyři desítky koncertů s orchestrem a stovky skladeb pro sólový klavír.

Nenechte si ujít toto mladistvé spojení a přijďte 2. června do Betlémské kaple v Praze. Předprodej vstupenek na společný koncert NoFi a Matyáše Nováka probíhá na Ticketstream.cz.

You may also like...