O Vánocích si zachovejte pohodu i za volantem

Svátky „klidu a míru“ patří na českých silnicích k nejhorším obdobím – roste stres řidičů i počet nehod. Na vině jsou spěch, vyšší výskyt svátečních řidičů, hrozba špatného počasí a také častější jízda pod vlivem alkoholu. Přinášíme proto několik tipů, jak se v období Vánoc vyhnout na silnicích nepříjemnostem.

Že Vánoce pro řidiče znamenají období zvýšeného stresu, potvrzuje průzkum, který loni provedla společnost Nextbase, lídr na trhu prémiových palubních kamer, ve spolupráci s výzkumným institutem YouGov. Z něj mimo jiné vyplynulo, že v porovnání deseti zemí (kromě České republiky se studie realizovala také v Německu, Austrálii, Kanadě, Francii, Nizozemsku, Polsku, Švédsku, Velké Británii a ve Spojených státech) tráví Češi a Češky za volantem o Vánocích nejvíce času. Čtvrtina účastníků průzkumu stráví v období svátků v autě více než osm hodin.

Vyšší pohyb na silnicích spojený se zimním obdobím s sebou přináší rizika. „Vánoce připadají na nejtemnější období roku, tma trvá v době kolem slunovratu až 16 hodin. Situaci často komplikuje také počasí a s ním související situace na silnicích, jako je námraza. Přičteme-li k tomu vyšší provoz, řidiči by měli o svátcích dbát na zvýšenou opatrnost,“ říká Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod v Evropě společnosti Nextbase.

Níže najdete hlavní zásady, které vám pomohou vyhnout se v období Vánoc nehodám.

Přizpůsobte jízdu povětrnostním podmínkám a stavu vozovky

Měnící se podmínky na cestách, jako jsou kluzké silnice a sníh, jsou podle průzkum Nextbase a YouGov největším problémem pro 63 % českých řidičů. Na druhém místě se umístila mlha (27 %). 8 % řidičů pak označilo za největší komplikaci dlouhé hodiny tmy a zhoršenou viditelnost. České silnice zkrátka nepovažujeme v zimním období za příliš bezpečné.

Když se počasí zhorší, dejte proto nohu z plynu – kvůli sobě i ostatním. Obavu, že ostatní řidiči nepřizpůsobí svoji jízdu povětrnostním podmínkám, vyjádřila v průzkumu Nextbase a YouGov více než polovina respondentů.

Počítejte s hustou dopravou i svátečními řidiči a na cesty vyrazte s předstihem

V období adventu doprava obvykle houstne, zejména ve městech. Z důvodu návštěv příbuzných a nákupů dárků navíc na silnice vyrážejí i sváteční řidiči, kterým se někdy říká „čepičkáři“. Jejich typickým rysem bývá nezvykle pomalá jízda, a to i na přehledných a rovných úsecích silnic.

Nechte si proto na cesty autem o Vánocích více času. Vyhnete se tak stresovým situacím, když vás doprava nebo nějaký opatrný „čepičkář“ na cestě zdrží.

Na nákupy do obchodních center vyrazte mimo špičku

Pokud potřebujete do obchodního centra, zkuste si vybrat čas, který není pro mnoho lidí atraktivní. Taková doba obvykle nastává ve všední dny později večer nebo naopak dopoledne. Nejhorší situace přichází o víkendy. Je-li to možné, cestám na nákupy se v sobotu a v neděli raději vyhněte. Parkoviště u nákupních center jsou totiž nejčastějším dějištěm adventních „ťukanců“ a nehod.

Cesty na nákupy dárků proto plánujte s ohledem na provoz. Cenným pomocníkem je také palubní kamera. Kamera spolehlivě zachytí situaci, která nehodě předcházela, a je tak důležitým důkazem pro pojišťovnu. Navíc vás ochrání i v typickém scénáři, kdy najdete své auto nabourané na parkovišti, zatímco viník vzal nohy na ramena. Tzv. parkovací režim najdete například u palubních kamer Nextbase. „Inteligentní parkovací režim zaznamenává jakýkoli náraz nebo fyzický pohyb na vozidle, když je vaše auto zaparkované,“ vysvětluje Laszlo Szalontai.

Nikdy nesedejte za volant pod vlivem alkoholu, raději využijte MHD nebo taxi

K Vánocům večírky, návštěvy a s nimi spojené častější požívání alkoholu patří. Bohužel to však znamená i větší množství těch, kteří po vánočním alkoholovém veselí usednou za volant. V průzkumu Nextbase a YouGov přiznalo vánoční řízení pod vlivem alkoholu 8 % respondentů. Častěji se přitom jedná o muže (13 % respondentů), zatímco u žen jsou to pouze 4 %.

Na návštěvy a večírky, kde plánujete pít alkohol, vyrazte MHD nebo si objednejte taxi. Alkohol a jízda autem k sobě nepatří nikdy, o to méně o Vánocích. I za střízlivého stavu buďte pozornější, protože podnapilí řidiči jsou v období Vánoc a Silvestra na českých silnicích bohužel častější než jindy v roce.

Nezapomeňte dát do pořádku své auto

O Vánocích máme často na spěch, ovšem ani tak byste neměli zapomínat na péči o svůj automobil. Nehody totiž mnohdy způsobí „pouhá“ lenost, například nedostatečně oškrábaná námraza skel, která zásadně snižuje viditelnost. Způsobíte-li vlivem špatně očištěných skel nehodu, je vaše vina nezpochybnitelná – a tím i váš podíl na úhradě škody.

Pokud patříte k těm, kteří za volant usedají o Vánocích po delší době, nezapomeňte své auto před svátky zkontrolovat. Samozřejmostí zimní autovýbavy by měly být zimní pneumatiky, škrabka na skla, smetáček na sníh, popřípadě lopata a sněhové řetězy, jestliže se pohybujete na horách.

You may also like...