O víkendu se mění čas, v Praze se synchronizuje více než 500 městských časových zařízení

V noci ze soboty na neděli 29. října 2023 skončí letní čas. V metropoli se v 03:00 automaticky posunou ručičky o hodinu zpět na 02:00 na všech časových zařízeních v majetku hlavního města. Jejich provoz, servis i obnovu zajišťují Technologie hlavního města Prahy. Posledním přírůstkem je pětice nových pouličních hodin, která byla v průběhu října instalována v centru metropole na Praze 1.

„Pro lepší orientaci a pohodlí slouží Pražanům i návštěvníkům města celkem 462 veřejných hodin umístěných zpravidla na stožárech veřejného osvětlení nebo na samostatných sloupcích v ulicích. Všechny jsou řízeny dálkově z THMP prostřednictvím speciálního softwaru, který kromě vzdálené synchronizace času umožňuje například také kontrolu stavu ciferníků, funkčnost hodin nebo jejich osvětlení,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza.

V uplynulých dnech soubor rozšířila pětice nových zařízení, která byla na popud městské části vrácena do ulic Prahy 1, kde až do loňského města stávaly hodiny původně instalované soukromou společností. Po ukončení její spolupráce s hlavním městem v roce 2022 je společnost odstranila a místním obyvatelům od té doby na těchto místech scházely. Nové veřejné hodiny byly instalovány a zprovozněny na původních odsvědčených místech. Jedná se o křížení ulic Havelská a Melantrichova, V Kolkovně a Široká, Dlouhá x Rámová a dále Újezd a Vítězná.

Zvláštní péči podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného vyžaduje správa pražských věžních hodin v celkovém počtu 57 kusů. V letošním roce se například prováděla kontrola a čištění hodinového stroje u radničních hodin na Libeňském zámku nebo výměna hodinového stroje na věži kostela sv. Mikuláše na Malé Straně. THMP má dále ve správě například hodiny na vodárenské věži na Novotného lávce a v Korunovační ulici, na Petrské věži, ve Františkánské zahradě, na budově předsednictva vlády na Klárově nebo na kostelech sv. Prokopa na Žižkově, sv. Ludmily na Vinohradech a sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink ke hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

You may also like...