Objevte historii a kouzlo českých hradů
Hrady v sobě mají něco “tajemného”. Jejich krása se často míchá s pověstmi a příběhy. Rozluštění necháme na vás. V dnešním článku přinášíme tři hrady, které vás okouzlí nejen velikostí, ale i historii.
Kost je nejzachovalejší gotický hrad
V úžasné přírodě Českého ráje se schovává hrad Kost – český nejzachovalejší gotický hrad. Na začátku 14. století to rozhodně nebyl plnohodnotný hrad, protože se zde prvně postavil pro Beneše z Vartenberka dlouhý sál a obranná věž. Postupem času a změnami majitelů došlo k předělání a dostavení na renesanční hrad. V 16. století se hrad rozšířil o pivovar a budovy hospodářského charakteru. Pak opět došlo k různým obměnám majitelů. Následně sloužil jako ubytování pro výše postavené úředníky. V třetině století hrad vyhořel a chátral.
Po vyhoření se dostal do rukou rodiny Černínů, kteří ho opraví a využívají k hospodářské činnosti. Mají však dluhy, takže ho prodávají Václavu Kazimírovi Netolickému. Ačkoliv to nebyl špatný hospodář, k lidem se choval dost hrubě. Jeho syn neměl žádného mužského nástupce, takže se po soudních tahanicích hrad dostává do rukou rodiny Vratislavů z Mitrovic, kteří své jméno obohatili o příjmení Netolický. A protože po letech nastane úplně stejná situace jako u Václava a jeho syna, přechází hrad do rukou ženské dědičky a to Anny Marie Dal Borgo Netolické. Po nástupu komunismu je hrad zabaven a využíván jako muzeum. V roce 1989 se však vrací do rukou potomku Anny Marie.
Aby objíždění hradů bylo zábavné a bez zbytečného stresu, zvolte chaty a chalupy k pronájmu. Opět se vrátíte do doby svého dětství, které jste o letních prázdninách trávili u babičky s dědou.
Pražský hrad je v Guinessově knize dokonce dvakrát
A protože je Pražský hrad nejvýznamnější symbol České republiky, nesmíme ho v našem seznamu vynechat. Zastává hlavně reprezentativní funkci a byl sídlem pro česká knížata, krále a nakonec i prezidenta. Dokonce se z něj dvakrát stala rezidence pro císaře. Protože se postupem času zvětšoval a rozšiřoval, drží se na prvních místech hradních komplexů po celém světě. V Guinnessově knize ho najdeme 2x a to jako největší starobylý hrad a jako největší obydlený hrad.
Při návštěvě se zaměřte hlavně na katedrálu sv. Víta, kde se odehrávaly korunovace, bohoslužby a poslední odpočinek českých králů. Kdo stojí za zrodem? Byl to kníže Václav s nápadem na předrománskou rotundu. Úžasná je ale i prohlídka starého královského paláce, Baziliky sv. Jiří a Zlaté uličky.
Je hrad Houska pouze bránou do pekla?
Milujete paranormální jevy? V tom případě zavítejte na hrad Houska, který je tajemnem opravdu proslulý. Traduje se, že na hradě je vstup do pekla. Jen se neví kde přesně. Možná, že ho najdete vy? Samotný hrad měl prý ucpat skálu se vstupem. Z původního hradiště se následně v 13.století pod rukou Přemysla Otakara II. stal krásný gotický hrad. Obvyklou funkcí hradů bývá chránit cesty a hranice, zde ale nic takového není. Možná opravdu stavba vznikla pouze na základě strachu.
V současné době je opraveno asi 90 % interiéru, což znamená, že oku opravdu lahodí. Pro návštěvníky byl hrad zpřístupněn až v 90. letech minulého století. Housku najdete ve východní části Kokořínských lesů, asi 47 km na sever od Prahy.
Foto: Depositphotos.com