Opel se vrátil mezi TOP 10 dovozců automobilů

Poslední roky jsou pro automobilový sektor extrémně složité a na výrobce se valí jedna rána za druhou. Projevuje se to i v prodeji automobilů, kdy český automobilový trh prochází údolím stínů – v právě skončeném roce 2022 se v ČR prodalo jen 208.995 osobních a lehkých užitkových vozů, což představuje pokles o téměř osm procent proti roku 2021. Důvodem byl nedostatek vozidel kvůli komponentové krizi a v posledních měsících stále více také nepříznivý ekonomický vývoj.

Prodeje Opelu se naproti tomu zvýšily

Automobilce Opel z koncernu Stellantis se přesto daří plout proti proudu – na slábnoucím tuzemském trhu zvýšila svůj tržní podíl a posunula se na žebříčku importérů zřetelně vzhůru. „I přes klesající trh jsme v roce 2022 dokázali v ČR zvýšit prodeje osobních a lehkých užitkových vozů až na 5409, čímž se nám podařilo meziročně vylepšit tržní podíl, který se vyšplhal z 2,36 procent na 2,59 procenta,“ říká šéf českého zastoupení tradiční německé značky Josef Šopík a dodává, že „vyšší tržní podíl znamenal i posun Opelu směrem vzhůru v žebříčku importérů – Opel se vrátil do TOP 10 importérů a našim cílem je, aby svou pozici v první desítce importérů nejenom obhájil, ale stále posiloval.“

Zásluha Crosslandu i lehkých užitkových vozů

Za výborné výsledky na slábnoucím českém trhu vděčí Opel především oblíbenému kompaktnímu SUV Crossland pyšnícímu se čistým a promyšleným německým designem zaměřeným na každodenní praktičnost. Crossland se u nás stal nejprodávanějším Oplem – zákazníci si jich vloni odvezli celkem 1580 a Crossland se tak stal druhým nejprodávanějším vozem celé své B-SUV třídy.

Titul „skokana roku“ si Opel může připsat v segmentu lehkých užitkových vozů: „Na LCV trhu jsme vloni umístili 1300 vozů, což představuje meziroční nárůst o více než 45 procent. Adekvátně raketově stoupl i náš tržní podíl, a to ze 4,55 na 7,69 procent,” uvádí Jakub Kučmaš odpovědný za prodeje značky Opel v ČR.

Opelu se podařilo uzavřít několik velkých flotilových zakázek, a to i mezi zájemci o elektrické dodávky. Hlavním tahounem ale zůstává poctivé a spolehlivé Movano nové generace.

Novinky v roce 2023

Opel si věří i pro rok 2023: „Počítáme, že růstový trend si udržíme i v nadcházejícím roce – věříme si i proto, že letos uvedeme hned několik velmi výrazných novinek. V první řadě vyjede nové kombi Astra Sports Tourer, které určitě osloví i flotilové klienty. Populární Corsa projde faceliftem a vylepšujeme i nabídku našich elektromobilů – například elektrická Mokka Electric nyní ujede na jedno nabití přes 400 kilometrů,“ připomíná Josef Šopík.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...