Open House Praha 2022: Objevte Vinohrady, čtvrť honosnější než jiné

Poznat architekturu jinak, zažít originální stavby zvenčí i zevnitř, objevovat originální místa v Praze i dalších světových metropolích. To je příležitost, kterou již po osmé nabízí výjimečný svátek architektury Open House Worldlife. Letos probíhá od 16. do 22. května. Vedle díla vyzdvihuje i samotné architekty. Open House Praha 2022 mj. připomíná 150 výročí od narození Jože Plečnika. Jeho kostel Nejsvětějšího srdce Páně jako ilustrace od Jana Šrámka také provází vizuál letošního ročníku. Vyzdvihuje celé Vinohrady.

Na Vinohrady za Plečnikem

Slovinského architekta a urbanisty povolal do Čech přímo T. G. Masaryk, aby proměnil Pražský hrad v důstojné sídlo hlavy nově vzniklého státu. O tom, že se to povedlo, se můžete přesvědčit v rámci komentované procházky Na Hrad za Plečnikem, je součástí doprovodného programu Open House Praha. Provede velkou částí Plečnikových realizací na hradních nádvořích a v jeho zahradách. Trasa procházky vede od zahrady na Valech, Rajskou zahradou, přes Třetí a První nádvoří Pražského hradu až do zahrady Na Baště. Zavítáte k Býčímu schodišti, na monumentální Plečnikovu balustrádu, obelisk, prozkoumáte také zahradní pavilonky. Mj. se dozvíte, jakou roli hrála Alice Masaryková v přestavbě Pražského hradu.

S Hradem je skrze fasádu z režného obkladu a umělé žuly, která připomíná královský hermelín, spojený i kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v srdci Vinohrad. Na náměstí Jiřího z Poděbrad vyrostl v letech 1928 až 1932, aby se stal nejvýznamnější českou sakrální stavbou dvacátého století. Mj. se pyšní největšími prosklenými hodinami v Česku. Mají průměr 7,6 metrů a jsou umístěny na 42 metrů vysoké věži. Do spodní části věže se návštěvníci v rámci Open House Praha mohou podívat, festival zpřístupňuje i kryptu.

K poctě Jožeho Plečnika se v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně také uskuteční koncert Jednota místa a času v podání Stamicova kvarteta, a to ve středu 18. května 2022.

Pavel Janák na Vinohradech

Odkaz slovinského architekta můžete zažít přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde o 6. do 30. května 2022 probíhá výstava Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani.

Vedle Plečnika letos Open House Praha připomíná i architekta Pavla Janáka. V březnu 2022 uplynulo 140 let od narození Janáka, a tak festival nabízí průřez jeho dílem. I za Janákem se můžete vydat mj. do Vinohrad. Na návštěvníky tady čeká další originální sakrální stavba – konstruktivistický objekt Husova sboru, zasazený v blízkosti Vinohradské vodárny. V Chopinově ulici u Riegrových sadů je pak situován Laichterům dům. Běžně nepřístupný objekt patří k těm největším lákadlům festivalu. Jde o dílo Jana Kotěry z počátku dvacátého století, který však ve třicátých letech Janák povýšil o jedno patro.

Nové byty na Vinohradech

Právě zajímavá architektura je jedním z faktorů, které z Vinohrad dělají žádanou rezidenční čtvrť. A stále se tady staví. Aktuálně například novostavba Vila dům Na Vinici, v sousedství oblíbeného vinohradského parku Grébovka. Jde o jeden z rezidenčních projektů PSN, společnosti, která probouzí domy k životu a v těch nejzajímavějších pražských lokalitách hledá prostor pro nové byty.

Prostřednictvím webové prezentace projektu Vila dům Na Vinici můžete nahlédnout na současnou architekturu. Respektuje tradiční hodnoty bydlení a současně je kombinuje s moderními prvky pro maximální uživatelský komfort. Nový byt na Vinohradech si na webu projektu nemusíte jen prohlížet, můžete si ho tady přímo pořídit.

Ing. Radka Křivánková
Foto: PSN

You may also like...