Oslava Mezinárodního dne jazzu na Karlově náměstí s Hidden Orchestra, Nubiyan Twist nebo Lenkou Dusilovou

Velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu se vrací na pražské Karlovo náměstí. Pořadatelé festivalu Mladí ladí jazz připravili na sobotu 30. dubna hudební hostinu, v níž bude jazz okořeněn mnoha styly a žánry, od již stoletých elegantních salónních evergreenů po žhavou hiphopovou současnost či elektroniku. Zdarma přístupný Open Air přivítá Hidden Orchestra britského skladatele a producenta Joea Achesona, který se na koncertech obklopuje vynikajícími spoluhráči z nejrůznějších hudebních oblastí, což dokáže i ve společném setu orchestru s hostujícím Floexem. Ze Spojeného království přijíždí i další zahraniční hosté, hvězdy afro jazzu Nubiyan Twist pod vedením multiinstrumentalisty Toma Excella. Na Karlově náměstí také představí Lenka Dusilová poprvé svůj BAND, elitní sestavu mladých muzikantů v čele s Igorem Ochepovskym. Domácí scénu zastoupí i omlazený Originální pražský synkopický orchestr, s pokorou a nadšením pokračující v tradici autentického a stylově vytříbeného pojetí jazzu a taneční hudby 20. let minulého století, nebo Martin Brunner Band – čtveřice muzikantů, která láká na nadupanou fúzi jazzu a rocku. 

Mezinárodní den jazzu vyhlásila před 12 lety Generální konference UNESCO, jeho oficiálním partnerem a ambasadorem je Herbie Hancock a jeho Institute of Jazz. V letošním roce se oslav účastní desítky zemí světa a díky festivalu Mladí ladí jazz proběhnou oslavy i u nás. „Poprvé od covidu máme možnost slavit den jazzu zase 30. dubna, jak to má být. Jestli nás ale něco opravdu těší, je letošní program: covidem několikrát odložený koncert Hidden Orchestra, premiéra vycházejících hvězd Nubyian Twist nebo Lenka Dusilová s novou kapelou, ve které jsou špičky mladé české jazzové scény. Všechny srdečně zvu!“ těší se na návrat Open airu do jarního centra města ředitel festivalu Jan Gregar. 

Program na Karlově náměstí je plánován od 15 do 21 hodin a bude jej živě přenášet Český rozhlas Vltava. Stream poběží také na Facebooku Mladí ladí jazz. Vstup na Open Air je zdarma, ale jeho konání je možné podpořit zakoupením symbolické vstupenky. Více informací na www.mladiladijazz.cz. 

Hidden Orchestra je projekt skladatele a producenta Joea Achesona. Pestrá škála vynikajících hudebníků z různých zemí kombinuje vlivy jazzu, elektroniky, vážné hudby, ale i hip hopu a své party nahrává samostatně a nezávisle na sobě, a poslané je poté kapelník ve svém studiu kompletuje. Jejich hudba je spojením temných orchestrálních textur s nahrávkami přírody, basy i bicích a perkusí, která tvoří svůj vlastní originální svět s unikátní atmosférou. Hidden Orchestra mimo jiné stojí i za soundtrackem hry Creaks od světoznámého českého studia Amanita Design. Jedním ze spolupracovníků Achesona a jeho seskupení je i český producent Floex, který bude speciálním hostem jejich pražského vystoupení. Toto vystoupení navíc bude premiérou nové koncertní sestavy Hidden Orchestra.

Energií nabitý desetičlenný bigband Nubiyan Twist, sdružený kolem multiinstrumentalisty Toma Excella, má kořeny v jazzu, hip-hopu, afrobeatu, latino, soulu, reggae i taneční hudbě. Kromě nového alba Freedom Fables, nominace na MOBO Awards Jazz Act roku 2021 nebo live sessions s Jamiem Cullumem na BBC Radio 2 mají za sebou i svůj televizní debut v ikonické talk show Later… with Jools Holland.

Neustálé hledání nových cest muzikantského vyjádření je jednou z velkých deviz první dámy české alternativy Lenky Dusilové. Na Open airu představí poprvé svůj nový BAND, v jehož hvězdné sestavě se vedle jednoho z nejzajímavějších muzikantů u nás, kytaristy a producenta Igora Ochepovského objeví i baskytarista Ondřej Hauser (Prago Union), bubeník Michal “Kolouch“ Daněk (Michal Pavlíček, BSP) či klávesista Jan Aleš (Ochepovsky, Ewa Farna, Klára Vytisková).

Originální pražský synkopický orchestr byl založen už na podzim roku 1974 a od doby svého vzniku absolvoval přes 2500 koncertů po celé Evropě Od roku 2018 je orchestr tvořen osmi mladými talentovanými muzikanty, kteří s úctou i entuziasmem pokračují v tradici autentického a stylově vytříbeného pojetí jazzu, blues, swingu a taneční hudby 1. poloviny 20. let. Tradičně používají zachované dobové nástroje a v aranžích vychází z intenzivní a důkladné anylýzy nahrávek z 20. let

Repertoár Martin Brunner Bandu tvoří kapelníkovy skladby, které vedle zajímavých nápadů a kompozičních postupů tepou rytmickými groovy, ale zároveň dávají prostor improvizaci jeho spoluhráčů. Nové album s názvem “Levels of Life” vyšlo v roce 2019 na renomovaném labelu Animal Music. I když hudba stále patří do kategorie jazz, přiznává svoji úctu ke klasickému rocku a fúzím rocku s jazzem, aniž by ztrácela cokoli ze své autentičnosti.

Program Mladí ladí jazz 2022:

25. 4. / MÖRK (HU) + support Marcel Gidote’s Holy Crab, Jazz Dock, Praha
30. 4. / MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR: Hidden Orchestra, Nubiyan Twist, Lenka Dusilová BAND, Originální pražský synkopický orchestr, Martin Brunner Band, Karlovo náměstí, Praha
18. 5. / Marie Spaemann (AT), Tea Sofia (CZ), Jazz Dock, Praha
19.5. / Theon Cross (UK), Jazz Tibet Club, Olomouc
20.5. / Theon Cross (UK), Post Noisy Pots (CZ), Kasárna Karlín
11. 9. / Moonchild (US) + Emmavie (UK), Palác Akropolis
8. 10. / Moon Hooch (US), Jazz Tibet Club, Olomouc
9. 10. / Moon Hooch (US) + Tygroo (CZ), Palác Akropolis 

Více informací: www.mladiladijazz.cz

You may also like...