Otevření nové zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku se osvědčilo

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města Prahy otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených pacientů. Z nich bylo 1 718 dětí do 15 let a 274 dospívajících ve věku 15 až 18 let.

Náměstkyně primátora hlavního města pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija, která stála u zrodu nové zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku, k tomu říká: „Nové zubní pohotovosti byly a stále jsou jednou z mých priorit. Jejich nedostatek trápí celou republiku, a i to je jedním z důvodů, proč mnoho pacientů ze Středočeského kraje, ale i ze vzdálenějších oblastí jezdí využívat tuto péči právě k nám do Prahy. Pro mě je na prvním místě péče o Pražany a nemůžeme tu pořád hasit požáry i za ostatní.“

Je také důležité zmínit, že hlavní město je zřizovatelem pouze dvou zdravotnických zařízení, a to Městské polikliniky Praha a Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech, přesto dlouhodobě a opravdu významnými částkami podporuje státní zdravotnická zařízení. Ani v letošním roce to nebude jinak. Jen na financování lékařských pohotovostních služeb Praha přispívá více než 42 miliony korun, které si rozdělí Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice, FN Bulovka, FN Motol, FN Královské Vinohrady, Ústřední vojenská nemocnice a již zmíněná Nemocnice Na Františku.

„Finanční prostředky posíláme nejenom na zubní pohotovosti, ale také na pohotovosti praktického lékařství pro děti a dospělé. Praha může být sice nápomocna a chce být nápomocna, ale je nutné otevřít debatu nad systémem pohotovostí jako celku. Diskusi bych také ráda vedla s jednotlivými městskými částmi, které nejlépe vnímají potřeby svých občanů. Jako jednu z cest vidím i prevenci a motivaci lidí, aby měli svého zubaře a pravidelně chodili na preventivní prohlídky. Tím by určitě došlo ke snížení přetížení zubních pohotovostí, kdy by odpadla nemalá část ošetřených pacientů v režimu pohotovosti,“ dodává náměstkyně primátora Alexandra Udženija.

You may also like...